Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На чаршията, в чата" с нова рубрика - разкажете за ...

 "На чаршията, в чата" се премести в понеделник по същото време - малко след новините в 14 ч. до малко преди новините в 16 ч. 
За какво говорихме в първото понеделнишко издание на предаването?
Слушатели алармираха във фейсбук групата на предаването, в чата, че имат затруднения при плащането по електронен път на местните си данъци и такси в община Кърджали. Христо Стоев сигнализира за затрудненията. Слушателката ни Ирен Бончева сподели личен опит с плащането през платформата на НАП и Министерството на електронното управление. Тя сподели и дългогодишен сериозен проблем на жителите на блоковете "Младост", които от нямат къде да паркират, а от създаването на "Синята зона" в Кърджали плащат глоби или се дебнат с общинските служители. Бяхме поканили и заместник-кметът Тунджай Шукрю, за да отговори на Вашите въпроси, но за съжаление ангажименти не му позволиха да се включи. Надяваме се това да се случи в следващото издание на предаването.
И като ново начало, тази седмица Ви предложих да кажете как приехте няколкочасовия срив на част от социалните мрежи преди дни. Доколко присъстват те в ежедневието Ви? Притеснихте ли се, че управляващите няма да има откъде да ни говорят, тъй като напоследък го правят основно в социалните мрежи? Казахте мнението си в анкета. По темата чухме и мнението на специалиста - клиничния психолог д-р Сезгин Бекир.
За зачестилите кражби на образите и гласовете на известни личности за генериране на фалшива информация, което никак не е безобидно, разговаряхме с Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“, за да разберем как като клиенти да се предпазваме от такива измами.  
С Есен Устренска, една от инициаторите, Ви представихме резултатите от интересна дамска инициатива - „Неделя на токчета“, която навърши 5 години и в това си издание събра над 4000 лв. за благотворителни каузи. Роди се идеята и Есен обяви, че инициативата става периодична, за всички празници и ще набира средства целогодишно. Така че - пазете токчените си обувки и отваряйте кесиите за добри дела. 
А в края на предаването отделихме време за Вашите спомени от детството. Поставихме началото на рубрика, в която Ви поканихме да разкажете какво беше Вашето населено място, какъв беше живота, когато Вие бяхте деца - например имаше ли достатъчно лакомства, къде ходехте с родителите си, кое беше най-вървежното заведение, какво Ви забраняваха ... и каквото се сетите. Ние, екипът, например се сетихме за един израз от ученическите ни години - влиза учителят в час и казва: Извадете по един двоен лист ... Спомняте ли си и какво означаваше това? ... 
Даниела Коджаманова, една от инициаторите и вдъхновители на рубриката, първа сподели свой ярък детски спомен. 
Какъв беше той, както и повече подробности по темите, по които говорихме можете да чуете в прикачените звукови файлове на предаването 



По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39