Селото на щъркелите Звиница посреща вече своите птици. Първите кацнаха в гнездата си още преди десетина дни, до края на месеца ще си дойдат и останалите, казват местните. В петък, деня, в който екип на Радио Кърджали влиза в селото, има и други поводи за усмивки - раздават пенсиите. Десетки жители се стичат към сградата на читалището, където изчакват на опашка, за да получат парите си. За съжаление, усмивките им са тъжни и криви.
Повечето се оплакват – един взима едва 523 лв. пенсия, а стажът му е 42 години. Други са с още по-ниски пенсии – по 440 лв. „тока ли да плащаш, за храна ли, за лекарства ли по-напред“. Мнозина казват, че първото нещо, което ще си купят, е лекарства. Някои философски отбелязват, че ако пенсията е по-голяма, ще харчат повече, като е малка – по-малко ще харчат. Но всички са категорични, че парите не стигат.
Тежи им, че селото има два големи проблема – няма вода, няма и лекар и здравен пункт
Превръща ли се Звиница в село със затихващи функции? За съжаление демографските проблеми не подминават и нашето село. Младите са по чужбина, а които се замогнат, отиват в града. Селските условия на живот не са както преди години, казва Мухарем Алиосман, секретар в читалището в село Звиница:
„Затвори се училището преди 10 години. Преди две се затвори и детската градина. Вече нямаме лекар в селото. И това е голяма трудност за местните. Около 80 процента са възрастни, над пенсионна възраст и за тях е трудно да ходят до града на лекар. Почти всички хора са болни и имат нужда от постоянни прегледи.“
Нерешеният проблем с водоснабдяването на едната от махалите в Звиница също отказва младите от живота на село, казва Мухарем Алиосман и отбелязва, че „хората в пустинята изкарват вода и живеят, а ние в една европейска държава имаме такива банални проблеми“.
Всъщност, радост на местните хора носят щъркелите, които са емблемата на Звиница. За област Кърджали това е селото с най-много от прелетните птици. А в страната Звиница е на четвърто място по брой на бели щъркели.
Мухарем Алиосман разказва: „Щъркелите идват заради хората, защото ние сме свързани с тях, като обработваме нивите… Нашето трудолюбие ги привлича.“
От няколко години кръжокът по краезнание към читалището преброява щъркелите в селото. Данните показват, че от 50-те гнезда постоянно заети с двойки са 36. С потомството, което птиците отглеждат, броят им достига до 150 всяка година.
Освен като селото на щъркелите, допреди десетина години Звиница беше известно и като селото на чушките, тъй като е заемало трето място в цялата страна по производство на червена капия. Над 1500 декара се засаждаха с капия, спомня си Мухарем Алиосман. В момента обаче едва десетина души гледат чушки. Драстично е намалена и площта – около 100-150 декара. Вместо капията навлизат житните култури.
Малката надежда за духовния живот в Звиница се разраства през лятото, когато в селото идват децата и младежите, пръснати иначе по градовете и големия свят. Тогава и читалището се оживява, и тук-там някой посяга към някоя книга в библиотеката, а любознателните търсят да научат повече за родния край, казва Мухарем Алиосман. Според него районът е с богат туристически потенциал, който може да конкурира съседните ни държави, но не се прави достатъчно в тази насока.
„Ето, нашето село е от малкото села , които имат история от праисторическо време. Ние имаме селище от каменно-медната епоха, отпреди 7 хиляди години и оттогава непрекъснато има живот – от времето на траките, от времето на римляните, от византийско време, от османско време. Първото сведение за заселване на турци е от 1472 г. В османския архив за санджак Чирмен се споменава нашето село като Боаджик. Тогава са били 15 домакинства. Това прави Звиница едно от най-старите със запазена история“, каза Мухарем Алиосман.
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..
Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478