За мнозина фолклорът е наследство, корен, идентичност, живот. Най-ревностни пазители са самодейците от малките населени места. Такива са жените от фолклорната група на крумовграското село Аврен. При създаването си през 1981 година групата е наброявала над 35 души, а днес в огромната сградата на местното читалище се събират едва осем самодейки. Смело може да ги наречен съвременни будители, каквото е и името на читалището - "Народни будители - 1925”. В него ни посрещат пременени, нагиздени с автентичните си народни носии бабите Златка, Шинка, Цветана, Здравка, Венета, Катя, Десислава и най-възрастната, 85-годишна баба Ангелина.
Очите им греят, когато изпълняват местните песни. Репетициите в читалището са чакани с нетърпение, за да се видят, да обменят някоя друга дума, а и да си попеят. Когато са били млади, някои, от къщна и земеделска работа са нямали време да ходят на репетиции в читалището, но на стари години това е тяхното развлечение, “като седенките едно време”, казва една от бабите.
Първата изява на фолклорната група е на Националния събор на Копривщица през 80-те години. Ръководител на групата е Минчо Миленкински. От там се връщат с златни медали за изпълнение на и златен медал за автентична носия, които авренлийките и до днес носят на всяко свое участие. През годините съставът е участвал и на другия голям събор в страната - Рожен. Участвали са и на други регионални събори. Самодейците от авренското читалище са неизменна част от празниците на селото и на община Крумовград. През септември е празника на селото, в чест на загиналите 42 тракийки и деца в региона. Тъжно им е на осемте възрасни жени, които все още пеят авренските песни, че няма на кой да ги предадат, защото в селот не останаха млади хора.
Чуйте разказите и песните на авренските баби в прикачения звуков файл.
Повече чуйте в прикачените файлове
"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..
А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..
Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..
Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...
Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478