Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалището в Тополовград става на 130 години

5
Трифон Ламбов
Снимка: Галина Стефанова

Сто и тридесет години ще честват в Тополовград от създаването на читалището си „Св. Св. Кирил и Методий 1894“ през месец май.

Годината е избрана неслучайно. „Първите източници за читалището в Тополовград ги черпим от една публикация в сливенски вестник от 1894 г., в която се казва, че в Каваклий, старото име на Тополовград, има богато уредена библиотека, редовно се играят вечеринки“. Така започна разказа си за предстоящия празник Трифон Ламбов,  председател на читалището, който е отдал поне шест десетилетия от живота си на самодейците и на читалищната дейност. Началото е поставено от интелигенцията на града, която събрала 36 книги и създала първата библиотека. След това се развила и театралната дейност. Интересен факт от историята на просветната институция е конкуренцията във времето между съставите, които представяли културата на различните бежански групи, от които е било съставено населението на града, посочи Ламбов. Знае се, че председател през 1904 г. е бил Марин Карпаров, представител на пловдивски род. За съжаление, днес наследниците му са в чужбина.

В читалището работят 12 състава с около 200 участници – деца и възрастни. Сградата е ремонтирана, разполага с удобни и уютни помещения за работа на самодейците. Фоайето към голямата зала е превърнато в своеобразна летописна книга. Десетки снимки, подредени на стена, обозначена със звучните български слова „Читалищна светлопис“, са запечатали моменти от дългогодишната слава на творците.  Специално място е отредено и на големия български актьор, с местни корени, който е и патрон на театралния фестивал – Велко Кънев.

Културният календар през целия месец май е съобразен със 130-годишнината. Стартът поставя представление на театралната трупа. Програмата продължава на 9 май, когато, освен „поднасянето на венци пред паметника, ще има вечер на песенното изкуство“, разказа председателят. На 11 май е фолклорният фестивал „Сакарско хоро се вие“, а вечерта е заключителният етап на конкурс на поетите. Програмата предвижда изложби, литературни четения и други събития. На 21 май в големия салон е премиерата на филм, посветен на всички дейности, които се развиват в читалището. „Заключителното, голямото мероприятие, ще бъде на 23-ти, с министър, предполагам, или заместник-министър на културата, на Съюза на читалищата, на Агенцията за българите от чужбина, на Съюза на артистите, тези, които подкрепят и фестивала (Фестивал на любителските комедийни театри „Пантомима и сатира“, б.р.)“, допълни Трифон Ламбов.

За тазгодишното, 27-мо издание на театралния фестивал, се очаква участие на български любителски театри от Торонто - Канада, Болград - Украйна, Тараклия - Молдова, Цариброд - Сърбия и Перуджа - Италия. Традиционно, в рамките на седмица, на сцената в Тополовград се очаква да се изявят 19 театрални трупи от цялата страна и чужбина, селектирани при сериозна конкуренция помежду си от специална комисия.

Сред сериозните проблеми в читалищната дейност Ламбов посочи хроничния недостиг на средства. „Недостигът е сериозен. Не може читалище с десет-дванадесет състава, с изключителен продукт, качествен, с 13 000 лв. за цялата година. Кого и къде да заведеш по-напред? Вчера приемахме на събранието бюджета, толкова останаха за дейност. За съжаление, това е най-голямата ни болка“, не скри емоции председателят. Той апелира средствата, които се дават от държавния бюджет за дейност на читалищата, да бъдат съобразени с активността и качеството на готовия продукт, който създават, а „не на калпак“.

Общината помага, но за съжаление и тя е много бедна. Винаги са стояли зад нас и когато могат помагат“, категоричен беше Ламбов. Той изрази благодарност към кмета на общината Божин Божинов, без чиято подкрепа работата на читалището би била още по-трудна.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.  


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39