Бъбречната заболеваемост такава, която е тиха и недоказана е около 12%.
Това обясни проф. д-р Емил Паскалев, ръководител на Нефрологичното дружество в България, началник на Клиниката по нефрология и трансплантации в Александровска болница. Честотата на бъбреченото заболяване е всеки осми-девети човек в страната. То може да протича тихо, а ако бъде открито в самото начало може да бъде излекувано, допълни още той по повод безплатните изследвания, които се провеждат в Кърджали до 28 април.
"Такъв скрининг е осъществен преди около 12 години и ние имаме основание да го направим сега, за да направим една характеристика как се е развивала бъбречната заболеваемост в България, за да се поемат съответните програми по отношение на това тя да бъде сведена до по ниска честота. А именно това става най-добре с този скрининг. Имаме опита“, посочи проф. Паскалев за нуждата от провеждане на изследвания за бъбречна заболеваемост сред населението в страната.
По думите му причината за бъбречната заболеваемост са първични заболявания, които увреждат директно бъбреците, но в много по-голям процент от случаите, това се дължи на други болести. С най-голяма значимост сред тях е захарният диабет.
"Ние нефролозите и ендокринолозите казваме, че ако има пациенти със захарен диабет и той е над 10 годишен, трябва да очакваме и да мислим, че вече има бъбречна увреда. Диебетиците в България са около 600 000 души, каза още той.
Като втора причина за заболеваемостта той посочи сърдечната недостатъчност. „За нея е характерно, че уврежда бъбрека по-бавно и е необходимо време от порядъка на 20 и повече години. Но тук е неприятното е, че пациентите, които са със сърдечна недостатъчност са около 1 500 000 за разлика от 600 000 като диабетиците. Това са над 2 000 000 пациенти, в които могат да се открие бъбречна увреда не от първична бъбречна увреда, а от други заболявания“, обясни още проф. Паскалев.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
Повече чуйте в прикачените файлове
"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..
А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..
Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..
Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...
Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478