Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Райков: Любовта към добрата книга се създава в семейството


А сега ви срещам с автора на книги-игри Никола Райков, който е успял в САЩ и Китай. Той дори за известно време живее в Америка, където учи информационни технологии и поддържа сайт за кино рецензии, но се разочарава и връща у нас.
Живее в малко българско селце, далеч от проблемите на големия град, заедно със съпругата си и сина си, за който написва експерименталната приказка-игра "Голямото приключение на малкото таласъмче". След феноменалния успех на първата книга се появява и "Още по-голямото приключение на малкото таласъмче", с която става най-младият автор, печелил националното отличие на Министерство на Културата - най-престижната награда за детско творчество в България.
книгите му се продават в многохилядни тиражи. Носител е на над 10 награди и номинации. Никола Райков е известен с високо хуманните си възгледи и споделя безплатно своите книги в електронен формат.
Правата върху цялото му творчество са откупени в Китай.
"Нали си спомняте тези, които не са от най-младите, че през 90 те години на миналия век тези игри бяха културен феномен в България, но тогава те бяха насочени към юношеската аудитория. Нека направим една бърза вметка какво са книги - игри за тези, които не знаят. Книгите игри са книги, в които всъщност читателят участва активно в сюжета, правейки избор какво да направи главния герой и историята се развива по различен начин в зависимост от неговите избори. Та, както казах съществуваха книги, игри за юношеска аудитория, но никой не се беше пробвал да направи нещо подобно за най- малките. И така сега, в наши дни, когато синът ми стана на възраст, в която вече започват да се четат детски книги, ми хрумна идеята да пробвам да пресъздам този жанр за най-малките. И така се появиха моите, които аз така условно ги кръстих приказки-игри. А защо харесвам този формат изобщо? За мен той е изключително интересен, защото дава първо помага на децата да си развият въображението, тъй като им показва, че една история може да се случи по повече от един начин. И другото изключително ключово за мен е, че всъщност ги учи, че нашите избори имат последствия и човек е пряко отговорен за изборите, които прави и последствията, които трябва да носи, в резултат на тези избори. Капитал всъщност наистина книгите игри чрез изборите, които правим, вероятно внушават и по голяма отговорност на децата"
Новата книга на автора се нарича "Принцът на сънищата" и не е книга игра. Изписана е калиграфски, с илюстрации на автора. За това решение Райков казва: "Това създава едно произведение на изкуството, което се различава от всички други останали книги, които са на пазара в момента. И представлява едно такова вълшебно усещане, поне според мен"

Какво съдържа дневникът на сънищата и наръчникът по заспиване?

"Ами когато приключих историята, като цяло винаги се опитвам да дам нещо повече на децата освен просто една красива и забавна история. Така беше и в този случай. И исках да им покажа, че всъщност сънищата може би са по-важни отколкото сме свикнали да възприемаме...И че всъщност, могат да крият ключове от загадки и могат да ни помогнат да решаваме собствените си страхове. И така нататък, но за целта ние  трябва да бъде малко по-осъзнати към това какво сънуваме, и за целта те могат да започнат да водят дневник на сънищата. Първите странички, които могат да открият в книгата. И по този начин човек всъщност започва да си спомня по-често какво е сънувал, започва да му отдава по-голямо значение, открива повтарящи се символи, започва да осъзнава значението му за себе си. И така искам да им дам едно начално намигване, че всъщност сънища могат да бъдат важни.

Какво представлява инициативата "До всеки един дребосък по един добросък"

"....ние правим всъщност множество благотворителни кампании, които са насочени към всевъзможни институции, към болници, към домове за деца, лишени от родителски грижи и за такива с увреждания...към библиотеки, към читалищата, към училища и детски градини. Те понякога нямат необходимия бюджет, с който да се закупят книжки. И през годините естествено се зароди идеята за този благотворителен клон на фирмата и това, което всъщност се случва е, че когато нашите клиенти правят поръчка за книга, те могат да добавят малка сума с едно пожелание, която отива към благотворителния ни фонд, който се използва изцяло за за подобни инициативи. И ако си спомняте по едно време беше нашумяло така нареченото "Висящо кафе" и по този начин да могат да помогнат да достигнат физическите книги до деца и хора в нужда. Казвам физически, защото както и вие споменахте, всъщност електронните версии на всичките ми книги са качени безплатно на сайта, така че те така или иначе са достъпни за всеки".

Какво ви дава това, че пишете за деца?

"Ами аз съм много щастлив човек. В общи линии, това е за мен една от най-прекрасните професии, които може да има човек - да бъде детски писател. Аз имам страшно много срещи с деца и те са много зареждащи. Да виждаш стойността на това, което правиш в ежедневието си, как носи радост на децата, как малко или много им помага да израстват като по добри хора, със сигурност е изключително удовлетворяващо".

Защо е важно мами или тати да четат на малчуганите?

"Ами всъщност изключително важно е... Не мога да подчертая колко колко точно важно е родителите да четат на децата си, защото всъщност любовта към книгата,  към добрата книга се създава почти изцяло в семейството. Много е трудно да разчитат после, че примерно в училище, или детската градина децата ще се научат да четат. Децата са изключителна попивателна на това, което виждат да правят своите родители. Ако ги виждат тях с книга, ако знаят, че това е един хубав момент, когато мама или татко ще могат да им отделят 10-15 минути да почетат заедно, шансът да израснат като като четящи индивиди е много, много по-голям, отколкото за тези деца, които никой не им чете вкъщи".
И още - нека да чуем трябва ли във всяка книга да има хепиенд, нужни ли са лошите герои в детските сюжети и трябва ли да се демонстрират ценностите на децата?



По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39