Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пешеходна пътека покрай "Студен кладенец" ни среща с елени, зубри, коници и лешояди

4
Изглед към Юмрук кая от пешеходната пътека
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Как ви се струва докато се разхождате по живописна пътека покрай язовира и се наслаждавате на гледки от дивата природа, пътя ви да пресичат диви зайчета, край вас да тичат благородни елени и елени лопатари, някъде в далечината да пасат европейски бизони - зубри, в небето да летят египетски, белоглави и черни лешояди. А ако сте късметлия, даже и да зърнете диви коне коници. Звучи като приказка, на може да е реалност, ако се движите по първата пътека за пешеходен туризъм в Дивечовъдния участък "Студен кладенец". Тя е изградена по идея на фондация "По-диви Родопи" и стана достъпна за хората тази пролет. Намира се след Нановица по пътя за Дивечовъдния участък.

"Хората могат да се ориентират къде започва пътеката, като видят табела на черен щъркел", обясни за Радио Кърджали Тодор Тодоров, експерт "Бизнес развитие" във фондацията. По маршрута са разположени няколко образователни табели, които разказват на посетителите какво могат да видят в региона. 

Според създателите ѝ пътеката е полезна, "защото ни прекарва през един много разнообразен пейзаж, където всъщност можем да наблюдаваме, ако са много големи късметлии, всичките едри тревопасни, с които работим - като почнем от елени лопатари, благородни елени, европейския бизон или така наречения зубър. И евентуално конете от порода коник, които също реинтродуцираме в района. Също могат да се наблюдават много видове грабливи птици, като основният фокус е на колонията на белоглавия лешояд, която е от другата страна на язовира, на скалите на Юмрук кая и Средна Арда. От пътеката също може да се наблюдава и площадка за подхранване на лешояди, където се събират адски много и могат да се видят и трите вида лешояди, които има в Източните Родопи и в България - египетски лешояд, белоглав лешояд и черен лешояд", разказа Тодор Тодоров.

Образователни табели разказват за животинските видове в района

Пътеката не е трудна и е достъпна за всеки, който обича природата и иска да научи нещо ново.

"Основната идея на това ние да възстановяваме стари маршрути и да правим нови, е от една страна, да дадем шанс на хората да се докоснат на красотите на Източните Родопи, но от друга страна да им помогнем да се образоват в това как те да се държат, когато са в дивата природа, за да имат най-малко влияние или изобщо да няма да влияние върху популациите на въпросните видове животни, които се срещат тук и са изключително ключови за запазването на тези крехки екосистеми", коментира Тодор Тодоров.

Някои от важните съвети за отговорен туризъм са да знаем как да се държим в природата, да не вдигаме шум, когато видим диво животно със сигурност да пазим дистанция от него, защото никога не знаем как и кога то  ще реагира, да не палим огън, да не оставяме боклуци и да се постараем да сме просто като невидими наблюдатели на дивата природа, да спазваме и регулациите в защитените територии.

За да прокарат посланието за отговорен туризъм, от фондацията активно работят с местния бизнес и с местните туроператори. Образователните усилия са насочени и към децата, включително и тези, които са в затруднено социално положение.

Средна Арда и Юмрук кая

В момента Тодор Тодоров, съвместно с фондация "Дечица" провеждат в Маджарово лагер със сираци от София за втора поредна година. Децата се запознават с биоразнообразието на Източните Родопи, виждат наживо различни видове животни и птици, запознават се с гиологията на района, учат горска педагогика, маркират пътеки и се забавляват, докато обикват заобикалящия ги свят.

Екоекспертите са амбиицирани в бъдеще да продължат заниманията с деца и да създадат още пешеходни маршрути, като този в Дивечовъдния участък. В Източните Родопи се подготвят нови два, отбеляза Тодор Тодоров. Той уточни, че единият ще е по Бяла река в Ивайловградско, а другият - в района на Женда




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35

Кърджалийци обядват в гръцко след влизането ни в Шенген

В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...

публикувано на 02.02.25 в 15:56