Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пешеходна пътека покрай "Студен кладенец" ни среща с елени, зубри, коници и лешояди

4
Изглед към Юмрук кая от пешеходната пътека
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Как ви се струва докато се разхождате по живописна пътека покрай язовира и се наслаждавате на гледки от дивата природа, пътя ви да пресичат диви зайчета, край вас да тичат благородни елени и елени лопатари, някъде в далечината да пасат европейски бизони - зубри, в небето да летят египетски, белоглави и черни лешояди. А ако сте късметлия, даже и да зърнете диви коне коници. Звучи като приказка, на може да е реалност, ако се движите по първата пътека за пешеходен туризъм в Дивечовъдния участък "Студен кладенец". Тя е изградена по идея на фондация "По-диви Родопи" и стана достъпна за хората тази пролет. Намира се след Нановица по пътя за Дивечовъдния участък.

"Хората могат да се ориентират къде започва пътеката, като видят табела на черен щъркел", обясни за Радио Кърджали Тодор Тодоров, експерт "Бизнес развитие" във фондацията. По маршрута са разположени няколко образователни табели, които разказват на посетителите какво могат да видят в региона. 

Според създателите ѝ пътеката е полезна, "защото ни прекарва през един много разнообразен пейзаж, където всъщност можем да наблюдаваме, ако са много големи късметлии, всичките едри тревопасни, с които работим - като почнем от елени лопатари, благородни елени, европейския бизон или така наречения зубър. И евентуално конете от порода коник, които също реинтродуцираме в района. Също могат да се наблюдават много видове грабливи птици, като основният фокус е на колонията на белоглавия лешояд, която е от другата страна на язовира, на скалите на Юмрук кая и Средна Арда. От пътеката също може да се наблюдава и площадка за подхранване на лешояди, където се събират адски много и могат да се видят и трите вида лешояди, които има в Източните Родопи и в България - египетски лешояд, белоглав лешояд и черен лешояд", разказа Тодор Тодоров.

Образователни табели разказват за животинските видове в района

Пътеката не е трудна и е достъпна за всеки, който обича природата и иска да научи нещо ново.

"Основната идея на това ние да възстановяваме стари маршрути и да правим нови, е от една страна, да дадем шанс на хората да се докоснат на красотите на Източните Родопи, но от друга страна да им помогнем да се образоват в това как те да се държат, когато са в дивата природа, за да имат най-малко влияние или изобщо да няма да влияние върху популациите на въпросните видове животни, които се срещат тук и са изключително ключови за запазването на тези крехки екосистеми", коментира Тодор Тодоров.

Някои от важните съвети за отговорен туризъм са да знаем как да се държим в природата, да не вдигаме шум, когато видим диво животно със сигурност да пазим дистанция от него, защото никога не знаем как и кога то  ще реагира, да не палим огън, да не оставяме боклуци и да се постараем да сме просто като невидими наблюдатели на дивата природа, да спазваме и регулациите в защитените територии.

За да прокарат посланието за отговорен туризъм, от фондацията активно работят с местния бизнес и с местните туроператори. Образователните усилия са насочени и към децата, включително и тези, които са в затруднено социално положение.

Средна Арда и Юмрук кая

В момента Тодор Тодоров, съвместно с фондация "Дечица" провеждат в Маджарово лагер със сираци от София за втора поредна година. Децата се запознават с биоразнообразието на Източните Родопи, виждат наживо различни видове животни и птици, запознават се с гиологията на района, учат горска педагогика, маркират пътеки и се забавляват, докато обикват заобикалящия ги свят.

Екоекспертите са амбиицирани в бъдеще да продължат заниманията с деца и да създадат още пешеходни маршрути, като този в Дивечовъдния участък. В Източните Родопи се подготвят нови два, отбеляза Тодор Тодоров. Той уточни, че единият ще е по Бяла река в Ивайловградско, а другият - в района на Женда




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Клуб

За 14 години над 150 ученици се учиха на комуникация и журналистика в Клуб "Публична реч"

Повече чуйте в прикачените файлове

публикувано на 19.12.24 в 17:49

Д-р Ахавни Кеворкян: Готвенето може да бъде ваканция за мозъка

"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..

публикувано на 17.12.24 в 14:55

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!".  Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 15.12.24 в 18:24

Проф. Хикмет Мехмедов: Свръхзадачата на моите постановки винаги е била любовта

Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на  Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..

публикувано на 13.12.24 в 16:05

Хари Атанасов: Много по-приятно ще се пътува за Гърция

Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..

публикувано на 13.12.24 в 12:57

Бизнесменът Пламен Петков: Ще се увеличат еднодневните почивки в Гърция

Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...

публикувано на 13.12.24 в 12:29

Кърджали с нови туристически маршрути

Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..

публикувано на 12.12.24 в 11:35