Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тракийският аристократ от Тополовградско прославя България по света

| Репортаж
6
Първите открити златни накити в момента на вдигането от гроба
Снимка: Галина Стефанова

Тракийският аристократ, в чийто гроб край тополовградското село Капитан Петко Войвода бяха разкрити уникални находки, ще прослави България в Европа и света. В това са вече убедени специалистите, открили изключителните артефакти в могилата на война. Датирани са около началото на I-ви век, сл. Хр.

Погребението беше разкрито от екипа на археолога Даниела Агре при извършването на спасителни разкопки в парцел за изграждане на фотоволтаици.

Сред находките са пълно бойно въоръжение на покойника, накити и др. Войнът е бил погребан, както е бил обредът, с ездитния си кон.

Не е често проучването и откриването на такъв изключително богат гроб с много интересни ритуали, които са по учебник, коментира Даниела Агре.


Могилата е много малка във височина, около 1,70 м. Покойникът е бил кремиран, какъвто е бил погребалният ритуал. Хубавото е, че даровете са поставени след догарянето на кладата и повредата по златните накити е незначителна. Сред откритите бижута са уникални, изключително красиви гривни, една от които мъжка, тежаща около 400 гр., а другата с богато украсена плочка, огърлица, масивен златен пръстен, фибула, два венеца, кания за нож и други части на въоръжението, всички те инкрустирани със скъпоценни камъни и с приблизително еднакви мотиви. Краткият анализ, направен на артефактите непосредствено след откриването сочи, че вероятно става въпрос за италийски внос на накитите.


За богатството на погребания може да се съди и по това, че върху сбруята на коня му е имало бронзови и сребърни   апликации, върху които е имало и златна такава, нещо, което не е откривано досега.

„Безспорно откритието е изключително важно за българската археология, специално за тракийската археология от началото на римския период с това огромно количество въоръжение и тези изключителни златни накити“, посочи Даниела Агре. То ще бъде един акцент в достиженията на българската археология за 2024 г., убедена е тя.


През февруари идната година предстои вече реставрираните и консервирани предмети да бъдат експонирани в Националния исторически музей в столицата.

След това уникалните находки ще бъдат изложени в музея в Тополовград,  където с активността и съпричастността на кметския екип, вече е започнало изграждане на специален трезор.


Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Филм за Перперикон получи награда на фестивал в Измир

Филмът „Перперикон“ на Българската национална телевизия (БНТ) получи награда на деветото издание на Международния фестивал за туристически филми в Измир, Турция. Това съобщават от обществената телевизия. Отличието е в категория „Туристически документални филми“. Сценарист на „Перперикон“ е Иво Иванов, а режисьор – Мишо Ланджев. Продукцията за..

публикувано на 06.11.24 в 14:24

"Женско царство" възроди сцената в Пчеларово

Класиката "Женско царство" на Ст.Л.Костов наруши тишината на читалище "Иван Боюклиев 1926" в село Пчеларово за първи път от четвърт век.  Тя бе изиграна предпремиерно на 2 ноември от самодейните актьори от театралната формация "Арт кошер", в която участват само местни жители. Режисьор е Красимира Стоянова, също местен жител. Представлението бе..

публикувано на 04.11.24 в 14:55

Театрали-самодейци в село Пчеларово с премиера на „Женско царство“

Театрална трупа Арт-кошер в село Пчеларово представя „Женско царство” по Ст. Л. Костов на 2 и 9 ноември. Трупата е съставена от самодейци, подбрани чрез кастинг. Идеята да възроди живота в читалището в Пчеларово е на Красимира Стоянова, която заедно със съпруга й, неотдавна са се завърнали от Канада. Там тя се среща с дъщерята на..

публикувано на 29.10.24 в 15:37
Ансамбъл

Ансамбъл "Родопа" записва нов албум

След близо 15-годишно прекъсване ансамбъл "Родопа" записва нов фолклорен албум, който ще съдържа 16 оркестрови, ансамблови и солови изпълнения. Записите се правят в импровизирано студио в сградата на Родопския драматичен театър в Смолян. "Надяваме се до края на ноември вече да разполагаме с нов албум, който да бъде предоставен на Българското..

обновено на 23.10.24 в 08:07

Започна петтият национален фолклорен фестивал „С песните на Тодор Кожухаров“

Започна петтият национален фолклорен фестивал „С песните на Тодор Кожухаров“. Той се провежда в Хасково, съобщиха от пресцентъра на общината. Над 700 участници се събират на сцената на Младежки център Хасково днес и утре. Основен организатор на музикалното събитие е НЧ „Проф. д-р Асен Златаров“, с подкрепата на Община Хасково.  Председател на журито е..

публикувано на 12.10.24 в 15:00

Книга с епиграми на кърджалийски музикант представят в НЧ "Обединение"

Книгата с епиграми  "Ужилен от Колибри" на Димитър Савов ще бъде представена в Литературния салон "Петя Караколева".   С рещата ще бъде на 8 октомври от 17.30 часа в библиотеката на НЧ "Обединение 1913" на четвъртия етаж. Авторът Димитър Савов е работил като оркестрант, специалист за подкрепа на талантливи деца, бил е преподавател по музика ...

публикувано на 03.10.24 в 12:23
Сцената на Родопски театър

Започна XIII-ят Международен театрален фестивал за детска и младежка публика „Забранено за възрастни“ в Смолян

Започна XIII-ят Международен театрален фестивал за детска и младежка публика „ Забранено за възрастни“ в Смолян. Той ще се проведе в дните от 30 септември до 4 октомври на сцената в областния град и в още 13 градове и села в десетте общини на областта. Фестивалната програма съдържа 11 спектакъла от четири страни – от България, Испания,..

публикувано на 30.09.24 в 23:16