Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животните от защитения вид нанесоха щети на 15 стопанства в Смолян

Мечки-майки дават лош пример на децата си

Ако е установено при възрастния екземпляр, че нанася щети на стопанствата, почти сигурно е, че и малките ще го правят

Инж. Екатерина Гаджева
Снимка: Личен архив

Петнадесет щети, нанесени в стопанства в област Смолян от защитения вид кафява мечка са установени през месец септември. Броят на щетите е намалял в сравнение с миналата година. Това съобщи директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите инж. Екатерина Гаджева.

В закона е предвидено да се оценяват щети от мечки и корморани. Огледът за установяване на щетите се извършва от комисия, в която са включени специалисти от регионалните дирекции по горите, държавните горски стопанства и РИОСВ. „Целта на тези проверки е да се установи наличието на щета, дали тя е нанесена от защитения вид и в съответствие да се изготви предложение до Министъра на околната среда и водите за обезщетяване на стопаните“, обясни инж. Гаджева. „В община Ардино, която е към област Кърджали, този път нямаме щети“, допълни тя.

Като цяло щетите са по-концентрирани в по-пустите части на областта, погранични райони с ловни стопанства. В пет случаи, извън споменатите 15, не е доказана щета от защитен вид. Понякога селскостопанското имущество става жертва на вълци, на скитащи кучета и тогава обезщетителният механизъм не действа.

Различни са пораженията, като се започне от пчелни кошери, през телета, дребни преживни животни, обясни инж. Гаджева. Тя допълни, че случаите „нямат и сезонен характер, не може да се посочи и тенденция, извън че към момента, септември, вероятно октомври още повече, колкото повече приближава зимния сезон, толкова повече ще бъде голям броят на щетите. Това е нормално и е свързано с физиологията на защитения вид кафява мечка“.

Не е възможно да бъде определен броят на мечките. Всяка има голям периметър на движение, така че „не могат да се определят и райони с по-интензивно присъствие, тъй като е възможно един екземпляр да покрива доста голяма територия“, каза директорът на РИОСВ-Смолян.

„Има понякога щети от мечки с малки, които са по-неприятният вариант, тъй като в такъв случай не се прилагат и дерогациите на закона, а именно, когато зачести броят на щетите с разрешението на Министъра на земеделието и храните се дава разрешително за отстрел. Когато е мечка с малки тази хипотеза не се прилага, но по-опасното е, че майката създава едно неустойчиво възпитание в поколението, т.е. когато майката е нанасяла щети, това почти задължително се пренася и в малките мечета“, поясни инж. Гаджева.

Случвало се е да има набези в населени места, но по-често са в покрайнините.

„Стараем се обезщетението да е реално на размера на щетата. По пазарни цени изготвяме предложение до Министъра на околната среда и водите и от там става разплащането“, уточни директорът на РИОСВ-Смолян инж. Екатерина Гаджева. 


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ремонт на сградата на читалището в с. Баните.

Ремонти и нови проекти променят облика на Баните

Основен ремонт тече по сградата на библиотеката и читалище “Просвета -1947” с. Баните. “Нова зала, сцена, покрив, изолация, дограма, санитарни възли, са само част от цялостното преобразяване не само на сградата, но и на центъра в Баните” казва кмета на общината Павлин Белчев. “Ремонт на сградата не е правен повече от 15 години, но такъв основен..

публикувано на 13.11.24 в 10:45

Д-р Асен Меджидиев: Навсякъде в Западна Европа има дефицит на детски специалисти

Създател на Националната инициатива "Детско здраве-Пирогов" е д-р Асен Меджидиев, началник на клиниката по УНГ в Пирогов, председател на Столична лекарска колегия и бивш служебен министър на здравеопазването. С него разговарях за важността за високоспециализираната диагностика и за значимостта на подобни събития. Д-р Меджидиев за кампанията..

публикувано на 12.11.24 в 13:08

Деца пеят с духа на Кичка Савова

В дома на фолклорен ансамбъл "Тракия", в Пловдив, звучаха песните на тракийската певица Кичка Савова. Под ръководството на народната певица Дарина Славова, шест деца от страната разучаваха песните на Кичка Савова в майсторски клас. Те са лауреати от МФФ "С песните на Кичка Савова", който се провежда в Сладун. Майсторският клас е организиран от..

публикувано на 10.11.24 в 21:10
Дизайнерката на шапки от Кърджали Йоана Валериева

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването ще ви запозная с поредната инициатива на лекари от "Пирогов", община Златоград и Столичната лекарска колегия за прегледи на деца от малките населени места.  В сезона на грипа и респираторните заболявания, необходимостта особено от добър специалист по "Уши, нос и гърло" нараства, а това беше една от..

публикувано на 10.11.24 в 18:27

Росица Генчева - Пазител на традициите в раздел "Кулинария"

Росица Генчева получи грамота от конкурса "Пазител на традициите" в раздел "Кулинария". Всеки е пазител на традициите, казва организаторът Пеньо Иванов. Изключително трудно над 15-членното жури отличи само някои от 32-те силни номинации на заслужили и талантливи българи. Да бъдат част от журито в седемте категории имаха честта редица..

публикувано на 06.11.24 в 14:20

Ерол Мюмюн: Следвам мисията си - да превърнем Кърджали в нашия приятен дом за живеене

Ерол Мюмюн: Следвам мисията си - да превърнем Кърджали в нашия приятен дом за живеене За да работят общините е нужно да има по-скоро редовно правителство. Това каза Ерол Мюмюн, кметът на община Кърджали, който се отказа от депутатското място в 51 НС. Припомням, че той бе водач на листата на ДПС Ново Начало в Кърджали, където формацията бе победител на..

публикувано на 05.11.24 в 19:10

Роса Соколова представи книгата си завет в прегръдката на Керимовата къща

"Майка ми беше от хората, които оцеляват с обич и доброта.   Живееше в прошка.  Тя не си отиде преди повече от 20 години, остана, за да ни пази.  В размисъл съм за хляба-змия , който се прави за Сирни Заговезни. За очите на змията, за наричането, за разчупването и за раздаването, за прошката, за искането и моженето, за търсенето и..

публикувано на 05.11.24 в 16:08