Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки трети между 60 и 69-годишна възраст е с диабет тип 2, но заболяването се подмладява

С 200 на сто повече са диабетиците у нас за по-малко от 20 години

Според проф. Анна-Мария Борисова най-шокиращото е, че половината от страдащите не знаят, че са болни

| Интервю
2
Проф. д-р Анна-Мария Борисова
Снимка: Ани Петрова

Ръст от почти 200 на сто на заболеваемостта от диабет тип 2 показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Като още по-сериозен проблем специалистите сочат факта, че половината от хората, страдащи от хроничното заболяване дори не знаят за това. Ендокринолозите предупреждават, че диабетът става все по-разпространен по целия свят, а ключов за намаляване на риска от заболяването е начинът ни на живот, коментира пред Радио Кърджали проф. д-р Анна-Мария Борисова.
Скринингът за захарен диабет се извършва от 18 години у нас, а причината е, че  заболеваемостта от това хронично заболяване е твърде висока.
С доста притеснение установяваме, че тази епидемия е много мощна. От 7,9 процента диабет през 2006 г., 9,6 процента в 2012 г., 12,5  процента в 2017 г., сега е 15 – 16  процента. Този процент е доста висок и доста смущаващ“, каза проф. Борисова.
Сравнителен анализ на данните от Световния диабетен атлас, който е орган на Международната диабетна федерация, сочи, че нашите резултати напълно съответстват на световните. „В 2007 г. в света е имало 246 млн. диабетици, а в 2021 г. те са 537 млн. Или в света, повишението на диабетиците според популацията е с 218 процента. И когато ние направихме равносметката какво се случва в последните 18 г. в България установяваме, че според популацията на страната, повишението на диабетиците е със 199 процента, тоест напълно отговарящо на световната тенденция. Шокиращи данни за целия свят“, подчерта специалистът.
Данните от проучването сочат подмладяване на заболяването, а също че с нарастването на възрастта рискът се увеличава. „Можем да кажем, че всеки трети между 60 – 69 години е с диабет. Това са доста лоши данни“, допълни тя.
Причините са много. Първата е остаряването на населението. Другите са затлъстяването, наднорменото тегло, хипертонията, нарушението на липидите, мазнините в кръвта и редица други, някои специфични и за жени, като поликистозата на яйчниците, като гестационния диабет. „Фамилността е много силна причина. Всички, които имат във фамилията си, особено първа степен роднини с диабет – назад родители, напред деца и встрани братя, сестри, тези семейства трябва да правят обременямане с глюкоза, само кръвна захар на гладно не е достатъчна. Възрастта е водещ рисков фактор“, посочи проф. Борисова.
Най-шокиращото обаче е това, че половината от изследваните, които са болни, не знаят. Това е изключително тежък атестат за здравеопазната система, която не е позволила на няколкостотин хиляди болни да не знаят, че са болни от диабет“, подчерта проф. д-р Анна-Мария Борисова, един от водещите ендокринолози у нас, а и в световен мащаб.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35