Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росица Генчева - Пазител на традициите в раздел "Кулинария"


Росица Генчева получи грамота от конкурса "Пазител на традициите" в раздел "Кулинария". Всеки е пазител на традициите, казва организаторът Пеньо Иванов.
Изключително трудно над 15-членното жури отличи само някои от 32-те силни номинации на заслужили и талантливи българи. Да бъдат част от журито в седемте категории имаха честта редица носители на приза от предходни години -  хора, доказани майстори, занаятчии и творци. 
Националната инициатива „Пазител на традициите“ цели да отдаде дължимите почит и признателност към хората, избрали да посветят живота си на това да съхранят и предадат напред българските дух, традиции, бит, занаяти и култура. 
Росица Генчева безспорно е име, известно сред най-добрите кулинари в страната.  „Кулинарна енциклопедия с 1555 избрани рецепти" от издаването й досега е като настолна книга за всяка домакиня, с полезните си и лесни рецепти за хранене, с множеството си постни и местни ястия, сладкиши и кремове и с "консервираното лято в буркани". А в "Пълно мазе - сита зима" имате достъп до едни от най-харесваните български местни деликатеси  - смядовска луканка, еленски бут, карловски бабек, кайзер пастърма.  Книгата съдържа 40 раздела „от А до Я" в кулинарията, а разделът „Празници и традиции" ни връща към корените. 
Наред с това тя създава и рецепти с нейното име „Росица".
От първото издание досега книгата има 14 тиража, които се изчерпват бързо. "777 рецепти от близо и далеч" с популярната в интернет кулинарна ютубърка с 218 хиляди последователи Ваня Джорджевич също претърпя няколко тиража.
Въртокъщница, обичана майка, баба и съпруга, създаваща настроение и уют у дома с кулинарните си умения, отстояваща се в професията - председател на регионалната колегия на БАПЗ, Роси на драго сърце споделя рецептите си.
Носителка на кулинарни награди, член на жури на престижни конкурси. Сътрудник на много тематични списания и вестници.
След това е поканена в предаването на Драгомир Драганов „ЧАЙ”, заедно с внучката си, също Росица, която върви по стъпките й. Многократна участничка в предаването на Иван Звездев и в "Кухнята на Бъни" с Боян Иванов.
Родена е в Пловдивското село Болярино. Талантът си да готви открива на седем години, когато откъсва различни зеленчуци от домашната градина и спретва вкусна лятна манджа за семейството.
Освен рехабилитатор и професионалист по здравни грижи, работохолик, Росица Генчева е и народна певица. Съпругът й, военният диригент Събчо Генчев е автор на учебно-методическо пособие за изпълнение на тракийска народна музика на тромпет. А сега нека чуем разговор с организатора на конкурса "Пазител на традициите Пеньо Иванов, Васко:

"Това, което обичам да казвам е, че всеки българин е пазител на традицията. Както всяка година, така и тази във всяка от номинациите, които са, във сегашния етап вече много повече, в началото
бяха само 3 категории, сега са и занаяти, изобразително изкуство, и фолклор, и кулинария. След това се появиха и личности, организации, населено място. И гледам винаги да има по не по три-четири позиции във всяка от категориите, както всяка година, така и тази, това да се случи. Така че инициативата върви от 2010 година, така че тя  позната в страната пък и не само, в общностите по света, така че предложения непрекъснато идват. Но това, което аз ще се радвам, е да помолим слушателите да се огледат около себе си и да излъчат те различни предложения. Така че номинациите да стават и по-интересни. 
Всеки може да предлага номинации и може да предлага каквото прецени той. Обаче след като си направи предложението, аз го разглеждам и ако имам въпроси, свързани с тази тема и обсъждаме с човека, който изпрати предложението, след това се свързваме с човека или с организацията....., събираме вече информация от типа на имейли и телефони и да може да комуникираме, да общуваме. И след това началото на лятото-в края на пролетта стартира едно гласуване във Фейсбук, което е за финал на публиката. След това журиране, след това класиране, да го наречем, се включват тези, които вече са пазители на традициите...."
Всяка година се провежда и конкурс "Рецептите на баба":  "От 2009 а насам се случва горе долу по един и същи начин. Януари месец започва събирането на творбите, защото в днешно време вече не са само рисунки. Вече има и литературно произведение, и регионална, кулинарна рецепта. Събират се един месец творбите и след това следва обработване, журиране и информиране на участниците, като предполагам, някъде в рамките на около два месеца успяваме да да обработим тези неща, защото обикновено участниците са от цялата страна. Инициативата от години е част от календара за извънкласни дейности на Министерство на образованието и цялата страна знае за конкурса. От години имаме участници и постоянни учебни заведения, като идеята на Рецептите на баба е да се излъчи един финалист, който да е плакат на фестивала "Пъстра трапеза на гости на моя град". Има и финалисти от три възрастови групи се избират по средно десетина, 12 или 15 от нй-хубавите рисунки. А каква е целта на конкурса - да се популяризират самите рецепти или по-скоро децата да заобичат кулинарията, да заобичат родната трапеза. Тъй като конкурсът обхваща участници до 14 години, това е тази възраст, в която един човек учи различни неща и когато става дума за учене, смятам, че това е добър начин да се учат тези хора да ценят това, което имаме като бит, традиции и обичаи. Не на последно място да мислят в посока да разберат какви са тези тадиции, обичаи и след това да ги пресъздадат". Много често децата изпращат и снимки, в които готвят заедно с баба си, с майка си. 
Понякога обаче пишат и откъде знаят рецептата. Така се запазват старите рецепти.
"Това е и целта на "Пъстра трапеза на гости на моя град", когато беше по-активен фестивал. Именно - да се види какво се е готвило, какво се готви в момента и това, което се е готвило преди. И разбира се, тези рецепти да бъдат написани на хартия, за да може да има още една следа след време, когато има възможност. И тази хартия винаги може да се превърне в сборник от рецепти, книжки и така нататък".
Чуйте цялото интервю на Радка Петкова с Васко /Пеньо Иванов/. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ресми Мурад: Кметовете, подкрепили ДПС - Ново начало са получили ДМС

Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..

публикувано на 21.11.24 в 11:30

Бърза туршия със зеле, когато нямаш време

Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..

публикувано на 20.11.24 в 15:47

Павлин Кръстев: Новото начало има влияние в ГЕРБ

Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..

публикувано на 21.11.24 в 10:05
Васил Узунов

Засега маловодието на язовирите от каскада „Арда“ не е критично

В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..

публикувано на 19.11.24 в 16:36

Тази година е суха, но валежите в цялост не са намалели

Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..

публикувано на 19.11.24 в 16:22

Коледата идва с музика в кънтри стил

Тази Коледа ще бъде вълшебна и уютна , защото идва с музика в кънтри стил. Те звучат от новия, 12-и албум на най-успешната кънтри група у нас Lilly of the West. А знаете ли, че това е известна песен на Боб Дилън?  Албумът се състои от 10 емблематични тематични песни, между които и госпъл хит и песен на Ленард Коен ...

публикувано на 19.11.24 в 13:06
Архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”

Силистра - съкровищницата на Дунав

Силистра е древен град на брега на река Дунав, богат на културно-историческо наследство и природни красоти. Сред основните забележителности са крепостта Дръстър – една от най-древните и добре запазени крепости по Дунав, свидетелство за хилядолетната история на града, Римската гробница – уникален паметник с красиви стенописи от IV век. Близо до..

публикувано на 18.11.24 в 15:09