Пътят към с. Главатарци, ваканционното селище на брега на яз. „Кърджали“, което посреща гости от цялата страна и от чужбина, по-скоро пречи, отколкото помага за развитието на туризма в региона.
От години вече той е не просто лош, а разбит. По трасето му в кв. „Боровец“ зеят ями и текат отпадни и питейни води. Шосето отвежда не само до Главатарци, а до още редица културно-исторически забележителности в региона и предизвиква изумление у туристите от безхаберието, което е допуснато.
Проблем има и с пътя, който води непосредствено към ваканционното селище. След като приключи изграждането на водния цикъл и под него бяха положени тръбите, шосето изведнъж се оказа умалено и от 4-и стана 3-и метрово.
Всяка година Главатарци се посещава от поне 3000 туристи, които идват да почиват тук. След като преминат през разбития махленски път, след като някак се разминат с инцидент през тясното шосе преди селото, то ги посреща с отблъскващата гледка на препълнени контейнери, често с боклуци и отпадъци от храна, разпилени наоколо от дивите животни.
И след преодолените перипетии, пристигат в луксозните и гостоприемни хотели и къщи за гости на брега на язовира.
Проблемите не са само тези, но това са най-фрапиращите, сподели в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ Георги Башков, един от собствениците на малък бизнес във ваканционното село Главатарци.
Бизнесът не е неблагодарен. Башков изрази задоволството на колегите си от изградения воден цикъл, благодарение на който вече не се налага да обясняват на гостите си, че мътната вода, която тече от чешмите, не е мръсна, а просто е „лековита“, защото теренът наоколо е богат на бентонити и други полезни минерали.
Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци.
За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата хубава вест, която са научили от управленеца е, че е отворена европейска програма, по която може да се прави благоустрояване на терени около язовири. Бизнесът се надява да има съдействието на общината да се възползва от тези европейски пари и да направи мястото още по-привлекателно за туристите. Надява се да не се сбъднат опасенията – заради слаба организация да не се наложи връщането на европейските средства неоползотворени.
Засега собствениците успяват да удържат цените на нивото от миналата година, но го правят за своя сметка. Докога ще издържат, никой не може да каже.
Всички подробности можете да чуете в разговора в прикачените звукови файлове.
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..
Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..
Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..
Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..
Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478