Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тютюнът в Кран - традиция, спасение или надежда? (видео)

10
Снимка: Мехмед Реджеб

С цени от 11 лева до 11.70 за килограм тютюн започна изкупната кампания за реколта 2024 в община Кирково. Очакванията на производителите са тя да надхвърли 12 лева за килограм, защото качеството е по-добро от миналогодишното. Засега обаче експертите оценяват произведения тютюн на по-ниска цена. 
Кран е селото с най-много тютюнопроизводители в община Кирково, а може би и в цялата област, казва кметът Мустафа Юсеин. 33 домакинства се занимават с тютюн. Реколтата за миналата 2024 година е около 45 тона, а качеството - много добро.
"Тъй като беше много сушева, качеството е много по-добро. Идеално качество, което струва над 12 лв.", казва кметът на Кран.

Тази година средната изкупна цена на килограм тютюн е по-висока от миналогодишната с около лев, но според хората е ниска. 
"Очакванията ни са над 12 лева на кг. Иначе, ако е по-надолу от 12 лв., ние сме на кантар - ни на печалба, ни на загуба", казва Иляз Азис.
"Значи мога да ви кажа при нас с този тютюн нещата не стоят розово, както си мислят хората. Виждате - идват фирмите, поставят едни условия, ние искаме тая цена, те се дърпат. Нещо не се получава при нас", обяснява Мехмед Мехмед.
"Ниски са цените. Според тая инфлация, най-малко трябва да е 15 лева. 11.50 - това цена ли е? Осигуровките станаха 450 лв. на месец. Като си платиш осигуровките, какво ти остава? Все едно сме на червено", категоричен е Билял Юсеин.
Надежда за печалба няма и Сафие Халил: "Другите неща всички скачат, тютюна не. Коя година сме - 2025-та. Сега идвам от пазара в Крумовград, искам да купя нещо на внучетата, но всичко е много скъпо. От 35 лв. надолу ни дрехи има, ни играчки."
Хората в село Кран се обединяват около идеята, че достойната изкупна цена на тютюна трябва да е около 15 лева. Мехмед казва: "Тука това е открита фабрика. Искаш, не искаш... Тук искаш ли да живееш, хващаш се с тютюн. Иначе глад, мизерия."

Гледаме тютюн по нужда, няма какво друго да правим, казват хората в Кран. Никой от местните обаче не си представя да работи нещо друго и да живее някъде другаде. Не мислят и за чужбина.
Ако не се смени държавната политика към тютюнопроизводителите и да се подпомагат реално сега работещите, то след няколко години и последните мохикани в този сектор ще се откажат, казва кметът на Кран Мустафа Юсеин. 
"Още от дядото съм чувал, че преди години тютюнът се е сравнявал с месото и сиренето. Колкото е килограм меса, толкова е и килограм тютюн. В момента сиренето е 17 лв. Месото също."

повече чуйте в репортажа на Станислава Георгиева и Мехмед Реджеб

По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Н.Пр. Жоел Мейер: България не е подарена нито на Путин, нито на Ердоган, тя е в основата на всички европейски системи

Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..

публикувано на 21.03.25 в 14:14

Ще има ли солари насред тракийски олтари?

Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..

публикувано на 13.03.25 в 14:52

Традиции, обичаи и вярвания на Тодоровден

Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..

публикувано на 08.03.25 в 09:48

Илия Илиев: Да запазим летището и да търсим инвестиции

“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..

публикувано на 27.02.25 в 16:12

Авиомеханикът Ковачев: В Кърджали може да се изгради писта за малки самолети, предимно за туризъм

“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..

публикувано на 27.02.25 в 15:10

Два свята …

Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..

публикувано на 07.02.25 в 22:49
И в най-отдалечените кътчета на планината слушат радио.

Радиото и хората на Родопите

Българското национално радио навърши 90 години. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. Оттогава радиото става връзката на хората с живота.  Силата на радиото е да стига до хората, които живеят не само в града, но и в планината, на върха. До онези, които не познават лукса на..

обновено на 28.01.25 в 12:48