Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България вече може да обучава кучета за сигнализиране на хипогликемични или хиперглекимични кризи

В Европа няма официален център, където да се обучават такива кучета

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Фондация "Очи на четири лапи" оповестява на резултатите от пилотния за България проект за обучение на кучета за сигнализиране на хипогликемични кризи при деца и възрастни. В рамките на проекта е обучено и безвъзмездно предоставено първото у нас куче. Лабрадорът Нобел работи за 7-годишната Катерина като сигнализира родителите ѝ при рязко падане на кръвната захар. При невъзможност за измерване на захарта, кучето може да даде и животоспасяващ сигнал.

За предаването "Хоризонт до обед" председателят на фондацията и ръководител на проекта Албена Алексиева сподели, че инициативата за обучението на Нобел е била на родители на деца с диабет, а практиката е позната в Америка. 
Известно време оставихме идеята да отлежи, опитахме се да намерим подкрепа от колеги, които просто да ни помогнат бързо да усвоим това know how. Оказа се, че трябва да  свършим работата си сами, ако искаме да постигнем резултат. Всъщност, миналата година решихме да кандидатстваме по една от грантовите схеми на много известна канадска фондация по приоритет "Здраве".

Методиката позволява да бъдат обучавани и кучета, които сигнализират за хипергликемични кризи:
И през деня, и през нощта в много сложни ситуации, при наличието на много дразнители – шум, деца, кучета, отвличащи фактори, ако се появи събитието, за което той трябва да сигнализира, ако започне хипогликемична криза, той реагира в 80% от случаите. Не пропуска! Това е отличен резултат!
Искрено се надявам институциите да проявят загриженост и да ни подкрепят. На нас ни трябват два типа подкрепа. Трябва ни финансова подкрепа, за да продължим да предоставяме тази услуга безплатно. Бихме могли да започнем да правим такива кучета за пари и да искаме заплащане от хората, но ми се струва справедливо и почтено този тип помощ от обучените кучета да не струва пари на хората, които ще ги ползват, както предоставяме безвъзмездно кучета-водачи за незрящи и кучета-асистенти за хора с двигателни увреждания.
Другият аспект на институционална подкрепа е разрешаването, официално, на достъпа на кучетата-асистенти до обществени места и в общественият транспорт, за да могат наистина те да са до своите хора непрекъснато и навсякъде. За момента това е разрешено само за кучетата-водачи.
В Европа няма официален център, където да се обучават такива кучета, и България може да бъде иноватор, изтъкна Алексиева.

Елисавета Котова, председател на Националната асоциация на децата с диабет, заяви, че вярва, че проектът ще продължи и попита: А защо не, да стане този център точно тук, в България?
Разпознаването на хипогликемия не е толкова лесно. Давам си сметка колко усилия, колко труд е коствало на всички. Вярвам, че това би могло да се случи. Те имат нашата подкрепа на 100%.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени