Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искането на Асоциацията на българските училища в чужбина за защита на т. нар.„малки езици“ в ЕС влиза в ЕП

През месец май Европейският парламент се очаква да разгледа в пленарна зала искането на Асоциацията на българските училища в чужбина за защита на така наречените „малки езици“ в ЕС. Целта е езиците, които се говорят от малък брой европейци да бъдат признати за равностойни при полагането на изпити заедно с другите европейски езици.

Тази седмица искането беше разгледано от Комисията по петиции на ЕП, инициативата беше на евродепутата Светослав Малинов.

Това е тема, която от десет години е в дневният ред на Асоциацията на българските училища в чужбина и се е превърнала се в кауза за всички български учители зад граница.

„Десет години са и малко и много, важно е в момента покрай радостта си от тази прекрасна стъпка да се разбере, че не трябва да загубим следващите десет години“, сподели Камелия Конакчиева от българското училище в Париж.

„Аз лично съм много удовлетворена от това, че европейската комисия очевидно ни разбра. Ние сме напипали нещо, което е за изискване, а не просто за препоръчване. Нещото, което е за изискване е държавите-членки да си намерят сами механизмите, те ще трябва да се задължат да осигурят пълната мобилност на всички семейства с  деца в училищна възраст, за това на тези деца да им се признават придобитите вече езикови знания. Това е нещото, което ЕК разбра и се надявам в следващите месеци, както те обещаха, че ще представят предложенията си през май месец, да включат подобна мярка. Ако не я включат, ние ще продължим да я искаме“, разказва Снежина Мечева от българското училище в Лондон.

Снежина Мечева и Камелия Конакчиева са убедени, че предложението на асоциацията трябва да намерят своето практическо приложение. Камелия Конакчиева не губи оптимизма си, че все пак след десет години въпросът с употребата на „малките езици“ в ЕС може да намери своето трайно разрешение.

От Асоциацията на българските училища в чужбина са убедени, че постигнатото от тях не би било възможно без подкрепата на колегите им по света - българските евродепутати и институциите у нас.

Още можете да чуете в репортажа на Георги Марков от звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна