Eмисия новини
от 13.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Koalicioni GERB-SDS nuk do të formojë qeveri

| обновено на 23.04.21 в 10:45
Bojko Borisov
Снимка: Facebook / Boyko Borissov

Kryeministri në dorëheqje Bojko Borisov njoftoi në Facebook se koalicioni GERB-SDS po e kthen mandatin për të formuar qeveri. “E pranoj vendimin e Komisionit Ekzekutiv për të kthyer mandatin”, shkroi Borisov.

Ai parashikoi që forca e dytë politike “Ka një popull të tillë”, nuk do të formojë kabinet.

Para kësaj përpjekja e GERB për të biseduar me koalicionin “Bullgaria Demokratike” dhe partinë “Ka një popull të tillë” rezultoi e pasuksesshme, pas refuzimit të tyre kategorik për t’u përfshirë në dialog.

Deputeti Daniell Mitov i propozuar për kryeministër ia ktheu mandatin presidentit.

Sipas procedurës kushtetuese, kreu i shtetit Rumen Radev duhet t'i dorëzojë mandat të dytë për formimin e qeverisë partisë tjetër më të madhe në parlament – “Ka një popull të tillë”.
Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.