Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Bullgaria dhe SHBA mbeten në regjimin e dialogut aktiv mbi të gjitha çështjet

Снимка: arkiv

Superioriteti i ligjit është në thelbin e procesit demokratik në çdo shtet ligjor. Në marrëdhëniet me partnerët dhe aleatët tanë kemi theksuar bindjen tonë se luftimi i korrupsionit në të gjitha format e tij duhet të jetë përparësia jonë parimore dhe praktike. Kjo theksohet në pozitën zyrtare të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë në lidhje me sanksionet e shpallura nga Departamenti i Shtetit i SHBA-s në kuadrin e ligjit “Magnitsky” kundër personave fizikë dhe juridikë bullgarë.

Këtë deklaratë erdhi pasi në sajtin e Departamentit të Thesarit të SHBA u njoftua, se Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huaja të Departamentit të Thesarit të SHBA vendosi sanksione ndaj tre bullgarëve për rolin e tyre të rëndësishëm në korrupsion në Bullgari, si dhe ndaj 64 kompanive që u përkasin atyre. Masat janë të orientuara kundër Vasill Bozhkovit, paraqitur si një “biznesmen dhe oligark i njohur bullgar", Deljan Peevskit - një “ish deputet” dhe Ilko Zheljazkovit, një ish-nënkryetar të Agjencisë Shtetërore për Operacione Teknike.

“Si partnerë strategjikë, Bullgaria dhe Shtetet e Bashkuara mbajnë një dialog strategjik të qëndrueshëm dhe efektiv. Në këtë kuptim, dhe bazuar në traditat e vendosura të bashkëpunimit gjatë viteve, ne shprehim besimin se Sofja dhe Uashingtoni mbeten të gatshëm për dialog për të gjitha çështjet e interesit të përbashkët”, theksohet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme të Bullgarisë.


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.