Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kërkuan konfiskimin e pasurisë së një oligarku të akuzuar

Vasill Bozhkov
Foto: BGNES

Komisioni i Antikorrupsionit kërkoi konfiskimin e pasurisë së fituar në mënyrë të paligjshme me vlerë më shumë se 207 000 euro. Paditë përfshijnë 36 prona të patundshme dhe 7 automjete, njoftoi BTA.

Mbi 142 000 euro kërkohen nga Vasill Bozhkov. Procedimet ndaj tij filluan pasi prokuroria ngriti akuza se në periudhën 2014-2020 ai drejtoi një grup të organizuar kriminal. Kërkohet sekuestrimi i një jaht motorik, anije motorike dhe aeroplani “Bombardier”.

Nga Bozhkovi, i cili po fshihet në Dubai dhe nga persona të lidhur me të, po kërkohen gjithashtu 31 prona të paluajtshme në Sofje, në qytetin Ballçik, prona toke dhe një shtëpi dy katëshe në Greqi dhe pasuri të paluajtshme në Paris, Francë.


Më shumë nga rubrika

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD
Kapakë për të ardhmen

Fushata “Kapakë për të ardhmen” në ndihmë të foshnjave

Ditën e diele më 17 tetor nga ora 09.00 deri në orën 17.00 në sheshin e kryeqytetit “Aleksandër Batenberg” do të mbahet fushata e radhës bamirëse “Kapakë për të ardhmen” në ndihmë të bebeve në Bullgari. Ata që dëshirojnë mund ta mbështesin duke..

botuar më 21-10-17 6.05.PD