Eмисия новини
от 12.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Pozita bullgare për Maqedoninë e Veriut duhet të respektohet

Ana Paula Zakarias
Снимка: arkiv

Para se Portugalia t’i dorëzojë presidencën e BE Sllovenisë më 1 korrik, sekretarja e shtetit për çështjet evropiane Ana Paula Zakarias tha se ajo pret që Ljubljana të ndihmojë në zgjidhjen e çështjes midis Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore. Vetëm në këtë mënyrë Shkupi mund të fillojë bisedimet me BE për pranim. Zakarias theksoi se pozita e Bullgarisë duhet të respektohet dhe asnjë mosmarrëveshje nuk duhet të futet në BE.

“Ne gjithashtu i bëmë presion Bullgarisë sepse kishim një ofertë të mirë. Por ky presion ka kufij”, tha Zakarias. I pyetur nga programi Horizont i BNR nëse pritet një ndryshim në pozicionin e Bullgarisë pas zgjedhjeve të 11 korrikut, diplomati u përgjigj: “Ajo që unë ndiej është se koha nuk ishte e përshtatshme. Bullgarisë i duhej më shumë kohë për të diskutuar këto çështje.”


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.