Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свидетелства от Украйна - какво се случва от вчера насам

| обновено на 02.03.22 в 14:35
Бомбоубежище в Киев, 1 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Предаването „Преди всички“ събра разкази на очевидци за събитията в отдени точки на Украйна в последните часове. 

Ирина Бакалчева е потеглила с влак към Лвов. Със същия влак се евакуират турски граждани и турският консул е обещал съдействие, поясни тя. Турската група ще продължи пътя си с автобуси към Букурещ, а една част от нея - към България.

„И може би ще вземат и нас.“

Вагоните са били препълнени, стана ясно от казаното от Бакалчева.

„Просто потресаващо.“

Заедно с нея има и около 15 други българи, които не са успели да се качат на автобусите с нашите дипломати, които се евакуираха от Киев. Крайната цел на Бакалчева е София.

Нощта в Мелитопол е била спокойна. Имат ток, храна и вода, но няма никаква информация. Някои магазини са отворени, но има големи опашки. Нощем има военни патрули. Това разказа Сергей Пачев от Центъра по българистика към Мелитополския държавен педагогически университет.

В Харков е било разбито танковото училище, военните складове е горял, хоризонтът е червен от взривове, свидетелства проф. Михаил Станчев от Харков.

Руските войски се опитват да навлязат по периферията на града, залага се на ракетни удари, като е имало попадение в студентското градче, допълни Станчев. По думите му взривна вълна от ударен супермаркет е засегнала половин жилищен блок.

„С ракети удариха кадетския корпус, казармите на пилотското училище.“

„Вчера се изнесохме от Киев и се преместихме в Хмелнитска област, на границата с Житомирска област. По пътищата има барикади, постове, има териториална отбрана, пазят се пътищата“, разказа проф. Олена Чмир, българист, преподавател по български език в Киевския университет.

Бойни действия засега няма, от време на време вият сирени, има комендантски час, описа картината проф. Чмир. 

Трифон Антов, който живее в Одеса и е депутат в местния парламент е прекарал нощта в Болград. Той съобщи, че в Измаилски район вчера е имало удар по военна база и е засегнато българско село.

„Херсон – там е страшно. Стрелба, убиват от едната, от другата страна, хора бягат.“

Никъде няма бензин, каза Антов.

„Магазините са празни, храната е малко. Жени, деца плачат, реват, пеша вървят 5 километра, да избягат от страната.“


Пряко от Бердянск, град в Украйна, който е под руски контрол,  учителят Диян Демиров, командирован от българската държава да преподава български език разказа за "Хоризонт до обед", че е на село и засега е спокойно:

"Чакаме да се договорят двете страни и бойните дейстия да спрат и да можем да се приберем в България. На много деца преподавахме, повечето предпочетоха да се приберат по селата, защото там е по-спокойно. Тук в селото няма войски. В Бердянск казват, че има войски, разположени, а също и Мариупол се водят боеве, до колкото знаем. Надяваме се за можем да се приберем по-скоро към България. Чухме от новините, че има разрушени мостове над Днепър и няма връзка за Одеса. Затова изчакваме. Евентуално през Запорожие да има възможност да се приберем, но е важното двете страни да се договорят и да е спокойно вече оттук насетне", сподели още за предаването "Хоризонт до обед" Демиров.

Чуйте разказите в звуковите файлове.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени