Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"До общините парите стигат по доста сложен, много често непрозрачен начин"

Проф. Надя Миронова: Децентрализацията е задължителна, за да се приближат парите към хората

"Най-доброто управление е това, което зависи от шарени общински съвети"

| Интервю
Снимка: Колаж: Радио Видин

"Всеки, който дойде на власт, се възползва от механизмите на нашата високо централизирана държава, създадена като такава, за да обслужва тоталитарни форми на управление. Нищо не е мръднало."

Това мнение изрази пред БНР проф. д-р Надя Миронова, ръководител катедра "Управление" в УНСС, професор по мениджмънт и бизнес комуникации, експерт по комуникации и управление на хора.

"Когато партиите са в опозиция или се борят за властта, те много искат да счупят тази каца с меда и отнякъде да потече малко повече и към тях, пък даже и към хората често са искрени, когато го искат. Когато обаче получат възможността реално и легитимно да си отворят капака на кацата с меда и да си гребат вътре, колкото искат, вече проблемът става колко е дълга лъжицата и колко е голяма и никой не се сеща", заяви тя в предаването "Преди всички". 

По думите ѝ кметовете са принудени да се молят за всеки лев, изпадат в зависимост и понякога участват "в предрешени процедури за различни проекти".

"Проблемът е, че всички ресурси, всички блага на държавата се разпределят от двайсетина човека при тази форма, в която е структурирана нашата държава."

До общините парите стигат по доста сложен, много често непрозрачен начин, в зависимост от това кой какво лоби има, коментира Миронова. Така се получава и неравномерното развитие на регионите, което води до бедност, подчерта тя.

Снимка: Община Велики ПреславДецентрализацията е задължителна, за да се приближат властта и парите към хората, категорична е проф. Надя Миронова.

"В тази ситуация всичко опира до доброто желание, морала, етичните стандарти на този или онзи човек в ролята му на министър или на човек, който взема решения. Не е системно регламентирано действие, чрез което държавата и хората се водят към благополучие."

Най-доброто управление е това, което зависи от шарени общински съвети, смята проф. Миронова. Така според нея постигането на договорки извън интереса на гражданите е доста по-трудно, отколкото когато има монолитни групи.

"Тези шарени парламенти са много добър филтър на интересите на хората по места."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени