Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ново издание на книгата "Борбата за един световен град 1907-1917"

Снимка: Радио София

Излезе ново издание на книгата "Борбата за един световен град 1907-1917" на журналиста Стефан Александров Янчулев. Книгата излиза за първи път след първото ѝ публикуване през 1945 година. Тя е носила печат, че е забраненa от комисията по контрола на печата от 1945 до 1990 година. След 6 септември 1944 година диктатурата на пролетариата започва да забранява книги и "Борбата за един световен град 1907-1917" попада в списъка на забранените издания. Издателят посочва, че причините за това са идеологически – всичко което противоречи на "панславизма" и на комунистическата идеология е забранено. Подробности разказа управителят на издателство "Гута-Н" Николай Колев.

Той сподели, че е започнал интензивно да се занимава с това, какво български възрожденски писатели са писали за нашата история.

"И бях поразен от изключителната ерудиция на нашите възрожденци и, че те са достигнали и са намерили верния път за нашата история, обаче той беше премълчан в учебниците. И по тази причина аз започнах да издавам неиздавани книги на наши възрожденски автори. Резонансът е необичаен. Много българи и от страната и чужбина ми пишат", допълни той.

  • Стефан Янчулев (С. А. Янчулев) е роден в 1900 година в София. Занимава се с журналистика и след Първата световна война сътрудничи на вестници и списания. През 1930 година е сред основателите на кооперация "Родно радио". През 1935 година става уредник на спортния отдел на новооснованото държавно радио "София". Негови книги са "Борбата за един световен град" от 1945 година, "Континент без усмивка. (Какво става в Средния Изток)" от същата година. В началото на 20-те години на XX век Стефан Янчулев е сред основателите на българското скаут движение. Баща е на кмета на София Александър Янчулев, който заема поста от 1991 до 1995 година.

"Също като нашите възрожденски автори добросъвестността им е тяхната пречка да бъдат издавани след 1944 година. Защото хората се занимават с една материя и добросъвестно представят информацията, която са получили и правят като мислещи хора заключения, каквито логически биха могли да бъдат направени от тези факти. Това е и причината за забраната от новата доктрина на БКП", каза Колев.

Той поясни, че три седмици след 9 септември 1944 година излиза първият списък с 470 забранени книги. Между тях са и книги на Антон Страшимиров и други наши бележити писатели. Авторът на предговора Константин Петканов подчертава, че Стефан Янчулев пише за широката публика и изданието може да достигне до много хора, които да разберат какви са интригите на великите сили по това време.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени