Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 24 август

Първата зообиблиотека събира читатели и любители на животните

Снимка: Георги Нейков

Първата зообиблиотека в България ще бъде организирана тази събота, 24 август 2024 г. от 10:00 ч., съобщават от Зоологическата градина в София и канят всички любители на книгите и животните до езерото в Зоопарка.

Партньор на инициативата е Столичната библиотека.

Всички посетители ще могат да разгледат изложбата „Птиците на Америка“ представяща една от най-уникалните и скъпи книги в света от 30-те години на XIX век., чийто автор е американският орнитолог и художник Джон Одюбон, съдържа 435 цветни литографии на близо 500 вида птици, които са изобразени в реален размер. Книгата е в 4 части, издадени в периода 1827-1838 г. В изложбата са включени и първият определител на птици в България от 1909 г. на д-р Едвард Клей и учебници по зоология като най-старият е от 1866 г.

Най-малките и любознателни посетители ще имат възможността да разгледат някои от първите издания за деца от български автори -  „ Дребни стихотворения за децата и отделенията“, 1888 г. на П. Р. Славейков, „ Стихотворения за малки деца“ от Иван Вазов, 1891 г., първият български роман за деца на Калина Малина „Златно сърце“, 1930 г. и др.

Предвижда се и „Мисия Зоодедектив“- част от образователната платформа за деца в училищна възраст на Зоологическа градина – София.


На 25 август 2024 г. от 10:30 ч. по повод 129 г. от организираното от Алеко Константинов масово изкачване на Черни връх и създаване на организирано туристическо движение в България на поляната пред хижа „Алеко“ Библиотеката на София ще очаква любителите на планината с фото-документалната изложбата „Съзерцанието на щастливеца“, която е част от поредицата планински изложби на Столичната библиотека, включваща цитати от Алековите творби и любопитни стари фотоси на Витоша от началото на XX век. Те представят красотата на родната ни природа такава, каквато Щастливеца я  е видял и описал в творбите си. Част от планинската изложба са и издания от ценните колекции на Библиотеката, акцента на които е Витоша - как тя е описана през погледа на чуждестранни пътешественици и български изследователи. Някои от тях са „Географическо речниче“ (1897) от Иван Друмев, „Географски речник на България, Македония, Добруджа и Поморавия“ (1918) от Жечо Чанков, „Витоша“ (1929) в Спомените на Павел Делирадев, един от първите географски атласи с цветни илюстрации предназначен за ученици от 1906 г.

Посетителите ще могат да се насладят на планинските четения с поезията и музиката на Петър Чухов и Иван Христов.

Планинската къщичка за книги на поляната пред хижа „Алеко“ ще бъде заредена с нови книги.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени