Eмисия новини
от 13.00 часа

BE nuk do të ndërhyjë në mosmarrëveshjet bullgaro-maqedonase

Problemet dypalëshe duhet të zgjidhen në mënyrë dypalëshe. BE nuk mund të ndërhyjë në marrëdhëniet midis shtetit anëtar dhe shtetit kandidat anëtar.   Këtë e tha ambasadorja gjermane në Maqedoninë e Veriut Anke Holstein në kohën e fjalimeve të..

28.10.20 13:41 |

Shkrimtarja turke Ajshe Shen: ”Bullgaria për mua është atdhe”

Romani i parë i autores e cila ka lindur në Bullgari, përndjek jetën e një vajze turke në vendin tonë dhe bëhet shkak që shkrimtarja të zbulojë pasurinë e kulturës bullgare. Shkrimtarja e re Ajshe Shen /Ayşe Şen/ tani vonë debutoi në Turqi..

28.10.20 07:05 |

Punëdhënës dhe hotelierë u takuan me ministrin e turizmit

Përfaqësues të Konfederatës së Punëdhënësve dhe Industrialistëve në Bullgari dhe të Asociacionit të Hotelierëve dhe Restoranteve në Bullgari u takuan me ministren e turizmit Marijana Nikollova. Përfaqësuesit e të dy organizatave ngulën këmbë për..

26.10.20 18:34 |
Marijana Nikollova dhe Mehmet Ersoj

Bullgaria u bëri thirrje Turqisë dhe shteteve ballkanike që të mos mbyllin kufijtë

Ministrja e turizmit Marijana Nikoliova bisedoi me homologun e saj turk Mehmet Ersoj, transmetoi BTA. Investimet që Bullgaria dhe Turqia bënë në lidhjet transportuese japin rezultatet e tyre. Turqia është ndër pesë partnerët më të mëdhenj tregtarë..

23.10.20 17:21 |

Bullgaria dhe ShBA-ja nënshkruan projekte të komunikacionit dhe të energjetikës

Kryeministri Bojko Borisov dhe zëvendës sekretari i shtetit për ekonominë, energjetikën, ambientin rrethues në Departamentin e Shtetit të ShBA-së Kijt Kllark biseduan herën e tretë në Sofje për këtë vit. U diskutuan siguria e rrjeteve të..

23.10.20 17:02 |

Parlamenti Evropian përkrahu ndihmën për prodhuesit e duhanit dhe për blegtorët

Prodhuesit e duhanit dhe një pjesë e madhe e blegtorëve do të vazhdojnë të përfitojnë nga ndihma tranzitore kombëtare gjatë periudhës së ardhshme programore. Kjo u bë e njohur nga një njoftim në Facebook publikuar nga ministrja e bujqësisë..

23.10.20 14:42 |
Ljubço Georgievski

Ljubço Georgievski: Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria “u humbën në përkthim”

“Me ekipin tim kishim takim të frytshëm me mikun tonë nga Maqedonia e Veriut dhe kryeministër të saj (1998-2002) Ljubço Georgievski.” Këtë e shkroi në profilin e saj në Facebook zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina..

23.10.20 11:24 |

Kryeministri diskutoi sigurinë me ndihmës sekretarin e shtetit të ShBA-së

Jemi mirënjohës për përkrahjen e ShBA-së në modernizimin e forcave tona të armatosura. Kështu shteti ynë bëhet edhe më i sigurt dhe shton kapacitetin e NATO-së. Këtë e tha në Sofje kryeministri Bojko Borisov para Kllarks Kupër ndihmës sekretarit të..

22.10.20 17:34 |
Marijana Nikollova

Vizitë pune e ministrit të turizmit të Bullgarisë në Turqi

Zëvendës kryeministrja dhe ministre e turizmit e Bullgarisë Marijana Nikollove është për një vizitë pune në Turqi. Në Stamboll ajo do të takohet me homologun e saj turk Mehmet Ersoj, transmetoi BTA. Të dy ata do të diskutojnë bashkëpunimin në..

22.10.20 06:35 |

Bullgaria imponon sanksione të larta për zbulimin e të dhënave personale

Bullgaria është ndër vendet e BE-së që imponuan gjoba më të larta në kuadrin e Rregullores së Përgjithshme për Mbrojtjen e të Dhënave (GDPR), i cili vepron që prej 2 vitesh. Shteti është në vendin e 9-të në klasifikimin për gjoba të imponuara..

21.10.20 18:27 |
Всички новини: днес | вчера