Eмисия новини
от 22.00 часа

Bullgari u përfshi në Fondin Investues pranë Iniciativës “Tri Dete”

Bullgari u përfshi në Fondin Investues pranë Iniciativës “Tri Dete” me 20 mln euro, njoftoi kryeministri Bojko Borisov në mbledhjen online të kabinetit. “Tri Dete” është një projekt politik të 12 shteteve anëtare të BE-së: Austri, Bullgari, Estoni,..

02.09.20 16:46 |

“Ndiq rrjedhën e lumit 2020” - aventurë mbi dy rrota

Mbi 100 çiklistë dhe ekipet mbështetëse nga Bullgaria dhe Rumania u mblodhën në qytetin Vidin në pritje të sinjalit për fillim të itinerarit më të gjatë çiklistik turistik në Bullgari. Fillimi i udhëtimit të tyre nëpër trasenë 732 kilometrashe në..

01.09.20 15:42 |

Autostrada për në Serbi do të jetë gati para afatit

Në kuadrin e Forumit Strategjik në qytetin slloven Bled kryeministri Bojko Borisov bisedoi me presidentin serb Aleksandër Vuçiç. Po vazhdojmë punën e ndërtimit të autostradës “Evropa” drejt Kallotina dhe të gazsjellësit “Rryma Ballkanike”. Ato janë..

31.08.20 13:38 |

Kryeministri dhe ministri i jashtëm i Bullgarisë përgëzuan qeverinë e re në Shkup

Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti Zoran Zaevin për rizgjedhjen në postin e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, njoftoi qendra qeveritare e shtypit. Ministrja e jashtme Ekaterina Zaharieva u dërgoi letra përshëndetëse zëvendës kryeministrit..

31.08.20 10:14 |

Danimarka e nxori Bullgarinë nga lista e vendeve me karantinë

Pasi rivlerësoi situatën me Covid-19 jashtë shtetit Ministria Daneze e Punëve të Jashtme rinovoi indeksin e ngjyrave për udhëtimin nga dhe deri në Bullgari nga “portokalli” në “të verdhë”. Nga 29 gusht Bullgaria nxirret nga lista e shteteve të..

28.08.20 11:31 |

Bullgaria i dhuroi Maqedonisë së Veriut ndihma për fëmijë me autizëm

Ambasadori i Bullgarisë në Maqedoninë e Veriut Angell Angellov u dhuroi ushqime familjeve maqedonase me fëmijë me autizëm. Ndihma humanitare është meiniciativë të ministres së jashtme Ekaterina Zaharieva për përkrahjen e familjeve në kohën e..

27.08.20 15:16 |

Disa video reklamojnë bukuritë e Bullgarisë

Ministria e Turizmit përhap video për reklamën e rajoneve dhe objekteve turistike me popullaritet jo aq të madh në Bullgari . Videot xhirohen në bashkëpunim me Asociacionin e Ciceronëve në Bullgari. Videoja e parë prezanton luginën e lumit..

26.08.20 13:05 |

Fillon regjistrimi i ekonomive bujqësore

Që nga 1 shtatori fillon regjistrimi i ekonomive bujqësore në Bullgari. Sipas udhëzimeve të BE-së kjo procedurë bëhet një herë në 10 vjet. Më se 300 mijë ishin ekonomitë bujqësore në vitin 2010, ndërsa tani në listat e regjistrimit u përfshin..

25.08.20 13:41 |

Shkolla në Bosilegrad po përgatit vitin e ri shkollor me ndihmë nga Bullgaria

Përgjithësisht 186 nxënës do të frekuentojnë Gjimnazin në Bosilegrad /në Republikën e Serbisë/ gjatë vitit të ri shkollor. Kjo është shkolla e vetme e mesme në këtë qytet ku jetojnë bullgarë etnikë. Përpara 6-7 vjetëve në shkollë u hap një klasë e..

19.08.20 14:00 |

Çekja Veronika Koleva: Bullgaria është vendi për të cilin kam ëndrra të shumta

Një përjetim i mrekullueshëm është ardhja ime në Bullgari, krenohem shumë se ndodhem në këtë vend të shkëlqyer. Vendi juaj është shtëpia ime e dytë, zemra ime është në Bullgari - kështu me shumë emocion flet për vendin tonë një vajzë nga Çekia...

18.08.20 12:51 |
Всички новини: днес | вчера