Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

148 vjet nga Epopeja e Prillit

Të huajt në “Çetën Fluturuese” të Georgi Benkovskit

“Çeta Fluturuese e Benkovskit”, artisti Petër Morozov
Foto: militarymuseum.bg

Krijuesi i organizatës së brendshme për Çlirimin e Bullgarisë, Vasill Levski, duke formuar komitetet revolucionare në trojet bullgare, ishte i pari që përfshiu të huajt që punonin në "Hekurudhën Lindore" të baron Moritz Hirsch. Në rrjetin e tij revolucionar më 1876 bullgarët organizuan Kryengritjen e Prillit. Me gjithë shtypjen e përgjakshme të tij, dëshira për pavarësi e popullit bullgar vazhdoi dhe dy vjet më vonë ngjarjet çuan në Çlirimin e Bullgarisë nga sundimi pesë shekullor osman.

Georgi Benkovski (1843-1876)

Gjatë kryengritjes në Qarkun e Katërt Revolucionar, revolucionari Georgi Benkovski organizoi një grup agjitacioni për të vizituar dhe inkurajuar fshatrat në rajonin Srednogorie dhe në Traki. Më 27 prill, kalorësia e vogël, e quajtur “Çeta Fluturuese”, hyri në Bellovo, pushtoi stacionin dhe shkatërroi linjën hekurudhore që çonte në Stamboll.

Bellovo

Në atë kohë rreth 200 italianë, gjermanë, grekë dhe përfaqësues të kombësive të tjera punonin në Bellovo. Së bashku me familjet e tyre ata ishin mbi 300 persona. Në kujtimet e tij, malazezi (nga fshati Blizekuçe) Krëstjo Nikllanoviç tregoi se akoma në mars, gjatë përgatitjes së kryengritjes, me urdhër të kryetarit të komitetit lokal, Georgi Konsullov, ka blerë 20 okë barut dhe plumb nga Plovdivi për kryengritjen në Bellovo. Krëstjo ka porositur gjithashtu një uniformë për të marrë pjesë në ngjarjet e pritshme. Nikllanoviç, së bashku me kroatin Ivan Sutiç, kanë marrë pjesë edhe në prodhimin e municioneve për rebelët.

Krëstjo Nikllanoviç

Njerëzit i kanë përshëndetur rebelët me thirrje gëzimi dhe urime.

Shtabi i çetës u ftua në shtëpinë e kroatit Ivan Sutiç nga Dubrovniku. Aty shumë të huaj i dhuruan çetës kuaj, armë, dylbi dhe busulla, duke refuzuar kategorikisht pagim nga arka e çetës. Edhe pse revolucionari, politiku, gazetari dhe shkrimtari Zahari Stojanov fillimisht i perceptoi ata si "turistë", me “Çetën Fluturuese” u nisën si vullnetarë Krëstju Nikllanoviç, kushërinjtë e tij Ivan dhe Georgi Nikllanoviç, kroatët Lluka (Stefo) dhe Xhuro Radojeviçi dhe Sava Davidoviç nga qyteti dalmat i Kaštela.

Dalmatët - pjesëmarrës në Çetën Fluturuese

Ndër të huajt në çetë, si më trimi u paraqit austriaku Albert Albrecht, të cilin bullgarët për arsye të panjohura e quajtën "gjerman". 

Albert Albrecht

Kalorësisë së Benkovskit iu bashkua edhe Ivan Sutiç. Për habinë e të gjithëve, bashkë me të u përfshi edhe bashkëshortja e tij 19-vjeçare. Benkovski i emocionuar i tha kronistit: “Shkruaj se sot në çetën tonë po bashkohet gruaja e zotit Ivan Sutiç, Maria Angellova, me origjinë bullgare”.

Maria Sutiç (1859-1932)

Në të vërtetë, “dalmatët”, siç quhen të huajt, janë treguar më të përzemërt dhe më të gatshëm për të luftuar se kryengritësit që nuk kanë dashur të largohen nga fshatrat e tyre të lindjes. Në kampin në malin Elexhik, Sutiç dhe Albrecht kanë dashur të udhëheqin një sulm ndaj Ihtiman, por nuk ka pasur njerëz të gatshëm t'i ndjekin ata. Kur vendbanimeve të kryengritësve u vu zjarri, shumë kryengritës i kërkuan llogari udhëheqësit të tyre Benkovski, pse qarqet e tjera nuk u ngritën, pse ndihma e premtuar nuk ishte e disponueshme në veri të Danubit. Sipas Zahari Stojanovit, pikërisht dalmatët e armatosur mirë i parandaluan mizoritë. Bartësi i flamurit të çetës Krajço Samohodov gjithashtu dezertoi. Më pas flamurin e ngriti Stefo Radojeviç, i quajtur nga të gjithë Dalmati.

Maja Elexhik

Çeta e dobësuar u nis drejt veriut. Në mjegulla, shi dhe të ftohtë, të uritur dhe të rraskapitur, rreth 30 kryengritës arritën në Çerni Vit. Në këtë odise vdiq Sava Davidoviç. “Ai fliste të gjitha gjuhët evropiane dhe këtu ushqeu shqiponjat e Ballkanit për lirinë e të tjerëve, për lavdinë e një kombi të huaj”, përulet me admirim në shënimet e tij Zahari Stojanov. Në malësi, më 8 maj kryengritësit u gjendën në një stuhi bore. Në breg të lumit Çerni Vit, çeta u shpërbë. Krëstju Nikllanoviç thotë se ata kanë kërkuar të mbeten me vojvodën, por Benkovski i ka përcjellë për t'u dorëzuar në Teteven, sepse kanë pasur pasaporta austro-hungareze dhe si nënshtetas të huaj osmanët do t'i lironin. Stefo Dalmati i dha pasaportën e tij austro-hungareze njërit prej bullgarëve, i cili kishte tre fëmijë. Pra Stefo ishte i vetmi i huaj që mbeti pas Benkovskit në pritën fatale pranë lumit Kostina, ku u vra vojvoda. Ata i mbijetuan të shtënave, por Zahari Stojanov, Dalmati dhe Ati Kirill Slepov u kapën.

Zona historike Kostino, ku vdiq Georgi Benkovski

Të huajt së bashku me bullgarët e dorëzuar u arrestuan, u rrahën dhe u dhunuan gjatë gjithë rrugës nga Teteveni deri në Sofje. Pas shumë mundimesh, rreth vjeshtës, nën presionin e konsujve europianë, “dalmatët” dhe Maria Sutiç u liruan. I dobësuar nga vuajtjet, Ivan Sutiç vdiq në 1878. Stefo Dalmati u kap, por mbijetoi. Pas çlirimit bullgar punoi sërish në “Hekurudhat Lindore”.

Si sipërmarrës në Bullgarinë e lirë mbeti dhe Krëstju Nikllanoviç. Më 1901, ai la kujtime të hollësishme të pjesëmarrjes së dalmatëve në ngjarjet e paharrueshme të 1876-ës.

Një faqe nga kujtimet e Krëstju Nikllanoviç

Lexoni më tepër:

Foto: militarymuseum.bg, museum-pz.com, arkiv

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella MançevaПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Monumenti i McGahan në qytetin Elena (Bullgaria Veriore)

Bullgaria feston lindjen e çlirimtarit të saj amerikan

Januarius A. McGahan lindi 180 vjet më parë më 12 qershor. Me këtë rast, Muzeu Historik Rajonal në Plovdiv po shfaq një ekspozitë për jetën e gazetarit të guximshëm amerikan. Reportazhet e tij të quajtura "Letra nga ferri" në gazetën londineze..

botuar më 24-06-12 3.41.MD

Një ekspozitë në Sofje paraqet artefakte 7000-vjeçare nga Kriporja në Provadia

Kur njeriu e njeh historinë, mund të luftojë që gjërat e mira të përsëriten dhe të këqijat të mos përsëriten. Me këto fjalë, ministri në detyrë i kulturës, Najden Todorov, hapi ekspozitën "Zotërinjtë e kripës: Provadia - Kriporja (5600-4350 p.e.s.)"..

botuar më 24-06-12 10.08.PD

Për herë të pestë, Bullgaria dërgon përfaqësues në Parlamentin Evropian

Bullgaria është anëtare e BE-së që nga 1 janari 2007. Megjithatë, vendi ynë kishte përfaqësuesit e tij në Parlamentin Evropian (PE) edhe para anëtarësimit zyrtar. Në vitin 2005, Kuvendi Popullor zgjodhi 18 deputetë bullgarë të cilët kishin statusin e..

botuar më 24-06-09 7.55.PD