Eмисия новини
от 01.00 часа

Bullgaria bëhet për herë të parë mikpritëse e EXIT

Festivali muzikor EXIT në Serbi është një nga ngjarjet më të mëdha dhe më të vizituara muzikore në Evropë. Pas një ndërprerje prej një viti, për shkak të pandemisë botërore nga COVID-19, gjatë muajit korrik festivali u kthye në Serbi me 20 skena..

25.07.21 08:45 |

Bullgaria dënoi një grafit anti-serb në Plovdiv

Ministria e Jashtme Bullgare dënoi ashpër aktin e vandalizmit kundër Konsullatës së Nderit të Serbisë në Plovdiv. Gjuha e urrejtjes kundër çdo shteti dhe shtetasve të tij, si dhe fyerja dhe shkaktimi i dëmit material në misionet e huaja, janë në..

07.07.21 13:56 |
Mustafa Karadajë

Një përkthim i pasaktë skandalizoi DPS

Një përkthim i pasaktë i asaj që tha udhëheqësi i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë - DPS Mustafa Karadajë në takimin e tij me Kryetarin e Parlamentit Turk provokoi reagime të ashpra në Bullgari. Këtë e komentoi para BNR eurodeputeti Illhan Kyçuk...

10.06.21 10:29 |

Ekspozitë virtuale prezanton mundësitë për pushim në Bullgari

Në mjedis të sigurt, me përmbajtje të pasur dhe pa kufizime të hapësirës fizike fillon edicioni i dytë virtual i Bursës Ndërkombëtare Turistike HOLIDAY&SPA EXPO.Ajo do të jetë në dispozicion të vizitorëve nga kudo në botë gjatë gjithë kohës ,..

22.04.21 06:35 |
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

09.04.21 19:08 |
Mitko Cenov

Atleti bullgar Mitko Cenov fitoi në vrapimin 1500 metra në Beograd

Mitko Cenov regjistroi një fitore në vrapimin 1500 metra në një turne ndërkombëtar të atletikës së lehtë në Beograd të Serbisë. Cenov, i cili u bë kampion ballkanik në ambiente të mbyllura në Stamboll të shtunën, triumfoi me një rekord..

25.02.21 11:06 |
Nikolla Sellakoviç dhe Bojko Borisov

Kryeministri bullgar bisedoi me Ministrin e Jashtëm serb

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi me Ministrin e Jashtëm serb Nikolla Sellakoviç, i cili është duke bërë një vizitë zyrtare në Bullgari. “Marrëdhëniet tona me Serbinë gjithnjë kanë qenë miqësore dhe pragmatike”, tha Borisov. Ata shqyrtuan..

20.01.21 15:46 |
Denica Nikollova

Bullgaria është duke punuar mbi 3 projekte transkufitare të strategjisë danubiane

Bullgaria, Rumania dhe Serbia përpunojnë 3 projekte strategjike për zhvillim në rrjedhën e lumit Danub. Në takimin e punës me koordinatorë kombëtarë për strategjinë danubiane zëvendësministrja regjionale Denica Nikollova tha se ato financohen në..

13.01.21 17:19 |

Borisov dhe Vuçiç shqyrtuan projekte me interes të ndërsjellë

Kryeministri Bojko Borisov ka shqyrtuar me Presidentin serb Aleksandër Vuçiç përparimin në ndërtimin e autostradës “Evropa”, njoftoi zyra e shtypit pranë qeverisë. “Për vitin tjetër të ri do të kemi autostradë të ndërtuar mes Sofjes dhe..

02.01.21 17:33 |

Ne sigurojmë diversifikim të plotë për brezat që do të vijnë

Bullgaria ka një “nivel të ri të sigurisë së furnizimit” të gazit natyror dhe po bën investime të mëdha në energji për të qenë një “vend gjeostrategjik dhe për të tranzituar 100 për qind përmes infrastrukturës bullgare". Këtë e tha Kryeministri Bojko..

01.01.21 15:32 |
Всички новини: днес | вчера