Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ekspozitë tregon për bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI

Foto: arkiv

Ekspozita “Bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI” hapet sot, 1 mars në orën 15:30 në galerinë “Qershia e vjetër” në fshatin Razhdavica të rrethit të Kjustendilit. Fokusi është në të kaluarën dhe të tashmen e bullgarëve, të cilët banojnë në katër shtete - Shqipëri, Kosovë, Maqedoninë e Veriut dhe Serbi, të vendosura në një pjesë të territorit që ka fituar popullaritet si "Ballkani Perëndimor", transmeton galeria.

Materialet e paraqitura janë nga fusha e historisë, gjuhës, etnodemografisë, kulturës dhe traditave të bullgarëve në rajon - dëshmi e rëndësishme për ruajtjen e identitetit dhe kujtesës kombëtare. Ngjarja është pjesë e projektit "Bullgarët në Ballkanin Perëndimor (100 vjet para dhe pas “Neuilly”)"  të Fondit "Kërkime Shkencore" - Ministria e Arsimit dhe Shkencës. Organizata bazë - Instituti për Studime Historike pranë Akademisë Bullgare të Shkencave.

“Janë të ftuar ballkanasit që e duan mënyrën e jetesës dhe kulturën ballkanike, e cila na bashkon dhe nuk na ndan”, thekson gjithashtu galeria.

Ju ofrojmë të lexoni disa nga artikujt tanë për bullgarët në Shqipëri, me të cilët u takua ekipi i Radio Bullgarisë në fund të vitit të kaluar:Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Arti nga Antikiteti deri në periudhën e hershme moderne mbledh studiues nga Ballkani në Sofje

Nga data 11 deri më 13 prill në Sofje do të mbahet konferenca tradicionale shkencore ndërkombëtare “Lexime të studiuesve të arteve”, moduli “Arti i Vjetër”. Qëllimi i forumit, i organizuar nga Instituti për Studimin e Arteve pranë Akademisë Bullgare..

botuar më 24-04-11 6.30.PD

Ilustrimi bashkëkohor është "zemra" e stendës bullgare në Panairin e Librit për Fëmijë në Bolonja

Më 8 prill, fillon Panairi i 61-të Ndërkombëtar i Librit për Fëmijë në Bolonja .  Eventi më i madh ndërkombëtar i letërsisë për fëmijë këtë vit do të zgjasë deri më 11 prill dhe Bullgaria prezantohet për herë të parë me një stendë të veçantë tematike..

botuar më 24-04-08 7.30.PD

Monumenti i vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi do të jetë një qendër bashkuese ndërkombëtare në qytetin spanjoll Malaga

Më 5 prill, në prag të Fjetjes së Shën Metodi sllavo-bullgar kushtuar vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi, do të inaugurohet monumenti i parë bullgar në Mbretërinë e Spanjës. Ai u kushtohet vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi dhe është..

botuar më 24-04-05 4.55.PD