Eмисия новини
от 17.00 часа
Presidenti Rumen Radev

Në dialogun me Maqedoninë e Veriut Bullgaria mbron vlerat e BE -së

Në dialogun me Republikën e Maqedonisë së Veriut Bullgaria mbron jo vetëm interesat kombëtare, por mbi të gjitha vlerat e BE-së, të cilat bazohen në demokracinë dhe respektimin e të drejtave të njeriut. Kjo u tha nga Presidenti Rumen Radev në një..

05.10.21 11:11 |
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev

Zoran Zaev i uroi Bullgarisë që ta formojë qeverinë e re shpejt që të vazhdojnë negociatat

"Po pres krijimin e një qeverie të qëndrueshme të rregullt që të vazhdojnë bisedimet me Sofjen," komentoi Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, në Forumin Strategjik në Bled të Sllovenisë. Ai theksoi se kjo do të jetë mirë..

01.09.21 11:46 |

Bullgaria është gati të fillojë menjëherë negociatat me Shqipërinë për aderimin e saj në BE

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev mirëpriti përparësitë e Presidencës Sllovene të Këshillit të BE-së, e cila filloi më 1 korrik 2021, dhe shprehu shpresën se në 6 muajt e ardhshëm ato do të mundësonin kërkimin e zgjidhjeve të duhura për një..

02.07.21 19:04 |

Bullgaria dëshiron një vendim mbi vaksinat përpara mbledhjes së Këshillit Evropian

Ne po propozojmë një mekanizëm kompensimi për ndarjen e vaksinave kundër Covid-19 në BE për frymë të popullsisë dhe me dozat shtesë të siguruara për të kompensuar ato nja dhjetë vende që kanë më pak vaksina. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në..

17.03.21 13:14 |
Bojko Borisov (majtas) dhe Janez Janša

Kryeministri Bojko Borisov: Zgjerimi i BE-së me shtetet e Ballkanit Perëndimor është garanci për stabilitet

Në kuadrin e Forumit Strategjik në qytetin slloven Bled Kryeministri Bojko Borisov u takua me homologun e tij slloven Janez Janša . Në qendër të takimit të tyre ishte thellimi i bashkëpunimit dypalësh, si dhe tema të tjera aktuale dhe..

31.08.20 16:33 |

Kryeministri bullgar i bëri thirrje BE-së për më shumë solidaritet në krizën me Covid-19

U bë e qartë se nuk jemi gati për pandeminë. Muaji mars garuam se cili shtet më parë do të mbyllë kufijtë , tha kryeministri Bojko Borisov në diskutimin e tij para Forumit Strategjik në qytetin slloven Bled. Në kontekstin e valës së dytë të pritur..

31.08.20 13:49 |

Autostrada për në Serbi do të jetë gati para afatit

Në kuadrin e Forumit Strategjik në qytetin slloven Bled kryeministri Bojko Borisov bisedoi me presidentin serb Aleksandër Vuçiç. Po vazhdojmë punën e ndërtimit të autostradës “Evropa” drejt Kallotina dhe të gazsjellësit “Rryma Ballkanike”. Ato janë..

31.08.20 13:38 |
Kryeministri Bojko Borisov (në mes), kryeministri slloven Janez Jansha (majtas), ministri i jashtëm Anzhe Logar (djathtas)

Kryeministri bullgar merr pjesë në Forumin Strategjik në Bled

Kryeministri Bojko Borisov ndodhet në Slloveni për të marrë pjesë në Forumin e 15-të Strategjik në qytetin Bled, njoftoi BTA. Udhëheqës shtetërorë, ministra, përfaqësues të organizatave ndërkombëtare   do të diskutojnë “Sfidat dhe mundësitë para..

31.08.20 13:02 |
Rumen Radev (majtas) dhe Borut Pahor në Slloveni

Bullgaria mund të përdorë përvojën e Sllovenisë për të ringjallur turizmin

Masat në Bullgari dhe Slloveni për kapërcimin e pasojave ekonomike dhe sociale nga koronavirusi diskutuan në bisedë telefonike presidentët e dy shteteve Rumen Radev dhe Borut Pahor. Pas kalimit të tronditjes së parë psikologjike për shkak të..

07.05.20 15:28 |

Një porcion i ri i radhës prej medaljesh për informatikët bullgarë

Me katër medalje-tre të argjendta dhe një të bronztë, kthehet skuadra e Bullgarisë nga Olimpiada Evropiane në Informatikë, e cila u zhvillua në qytetin slloven Maribor. 3 nga mbajtësit e medaljeve janë nxënës nga Sofja, kurse një është nga qyteti i..

29.08.19 14:02 |
Всички новини: днес | вчера