Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në dialogun me Maqedoninë e Veriut Bullgaria mbron vlerat e BE -së

Presidenti Rumen Radev
Foto: BGNES

Në dialogun me Republikën e Maqedonisë së Veriut Bullgaria mbron jo vetëm interesat kombëtare, por mbi të gjitha vlerat e BE-së, të cilat bazohen në demokracinë dhe respektimin e të drejtave të njeriut. Kjo u tha nga Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me homologun e tij gjerman Frank-Walter Steinmeier, njoftoi Presidenca. Biseda u iniciua nga Presidenti i Republikës Federale para Samitit BE-Ballkani Perëndimor në Slloveni.

I gjithë rajoni do të përfitojë nga përparimi i Shkupit në integrimin evropian, tha Radev, por theksoi se Sofja pret rezultate konkrete në respektimin e të drejtave të njeriut në Maqedoninë e Veriut, gjë që do të përshpejtojë këtë proces.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Një koalicion i gjerë do të shpëtojë Rumaninë nga kriza Të dy partitë më të mëdha në Rumani ranë dakord për formimin e një qeverie. Kështu kapërcehet kriza tremujore politike, e cila bllokon përpjekjet e vendit të vonojë pandeminë e..

botuar më 21-11-26 2.19.MD
Rumen Radev

Sofja është gati për dialog me Maqedoninë e Veriut

Bullgaria pret që dialogu me Maqedoninë e Veriut të çojë në rezultate konkrete. Këtë e tha presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Oliver Varhei, në lidhje me iniciativën e Komisionerit Evropian për Zgjerimin. Presidenti shprehu gjithashtu..

botuar më 21-11-25 3.48.MD
Rumen Aleksandrov

Qëndrimi i Bullgarisë për perspektivën evropiane të Shkupit është i pandryshuar

Qëndrimi i Bullgarisë për fillimin e negociatave për aderimin e Maqedonisë së Veriut në BE mbetet i pandryshuar. Këtë e tha në Këshillin për Çështjet e Përgjithshme në Bruksel ambasadori bullgar Rumen Aleksandrov. Pasi shprehu ngushëllimet e..

botuar më 21-11-24 9.16.PD