Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zoran Zaev i uroi Bullgarisë që ta formojë qeverinë e re shpejt që të vazhdojnë negociatat

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev
Foto: BGNES

"Po pres krijimin e një qeverie të qëndrueshme të rregullt që të vazhdojnë bisedimet me Sofjen," komentoi Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, në Forumin Strategjik në Bled të Sllovenisë. Ai theksoi se kjo do të jetë mirë veçanërisht për Bullgarinë dhe popullin bullgar. I pyetur nga BNT nëse ai pret që vendi i tij të marrë një ftesë për negocitata për anëtarësimin në BE deri në fund të vitit, Zoran Zaev shprehu shpresën se kjo do të ndodhë, edhe pse procesi i thirrjes së konferencës së parë ndërqeveritare zgjat midis 6 dhe 9 muaj. Sipas kryeministrit maqedonas, forume të tilla si ai në Bled janë një mundësi për bisedime dypalëshe, përfshirë edhe me presidentin bullgar Rumen Radev.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia beson se nuk është e detyruar të blejë armë nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa Serbia do të vazhdojë të armatoset me armë ruse, kineze dhe të tjera, tha Presidenti Aleksandër Vuçiç. Deklarata vjen pavarësisht frikës në regjion dhe..

botuar më 21-10-15 4.09.MD

Fillon fushata e tretë parazgjedhore brenda një viti, kësaj here “2 në 1”

Që nga 15 tetori deri në ditën e reflektimit 13 nëntor Bullgaria është në një fushatë parazgjedhore. Për herë të parë në historinë tonë demokratike do të votojmë herën e tretë për parlament për më pak se një viti kalendarik. Zgjedhjet e..

botuar më 21-10-15 6.15.PD

Surpriza para votimit të ardhshëm për kreun e shtetit

Bullgaria është në pragun e fushatës së parë zgjedhore 2 në 1 në historinë e saj demokratike. Mbajtja e një votimi presidencial dhe parlamentar në të njëjtën datë (14 nëntor) ngre një sërë pritjesh tek kandidatët për dy nga qendrat më të..

botuar më 21-10-13 4.16.MD