Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri bullgar i bëri thirrje BE-së për më shumë solidaritet në krizën me Covid-19

Foto: BTA

U bë e qartë se nuk jemi gati për pandeminë. Muaji mars garuam se cili shtet më parë do të mbyllë kufijtë, tha kryeministri Bojko Borisov në diskutimin e tij para Forumit Strategjik në qytetin slloven Bled. Në kontekstin e valës së dytë të pritur të pandemisë shtetet anëtare nuk disponojnë një protokoll unik mjekësor për veprim. Nuk kemi edhe vaksinë, shtoi Borisovi. Sfidat para nesh kërkojnë që të jemi më të bashkuar se sa kurdoherë tjetër, tha Borisovi.

Si prioritete të përgjithshme evropiane kryeministri bullgar tregoi fqinjësinë e mirë në Evropën Juglindore dhe bashkëpunimin më të afërt me Britaninë e Madhe pas Brexit me qëllim të mbrohen interesat e shtetasve evropianë, transmetoi BTA.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 majin 2022

E premtja do të jetë me diell me vranësira të shpërndara të larta. Pasdite në Bullgarinë verilindore, në rajonin e maleve Rilla dhe Rodopet dhe në rajonet perëndimore vende-vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Temperaturat minimale do të..

botuar më 22-05-26 8.25.MD
Princi Faisal bin Farhan al-Saud dhe Teodora Gençovska

Bullgaria dëshiron të thellojë bashkëpunimin me Arabinë Saudite

Arabia Saudite është një nga partnerët më të rëndësishëm të Bullgarisë në Lindjen e Mesme, tha Ministrja e Jashtme bullgare Teodora Gençovska pas një takimi në Sofje me Ministrin e Jashtëm të Mbretërisë, Princin Faisal bin Farhan al-Saud, i cili..

rinovuar më 22-05-26 7.22.MD

Human Rights Watch: Rojet kufitare bullgare rrahin dhe grabisin emigrantët nga Afganistani

Rojet kufitare bullgare rrahin, grabitin dhe zhvishen refugjatët afganë që përpiqen të hyjnë në Bullgari. Këtë e pohon Human Rights Watch në një raport të posaçëm për kthimet e paligjshme, sipas ligjit ndërkombëtar, të njerëzve përtej kufirit midis..

botuar më 22-05-26 7.07.MD