Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri bullgar i bëri thirrje BE-së për më shumë solidaritet në krizën me Covid-19

Foto: BTA

U bë e qartë se nuk jemi gati për pandeminë. Muaji mars garuam se cili shtet më parë do të mbyllë kufijtë, tha kryeministri Bojko Borisov në diskutimin e tij para Forumit Strategjik në qytetin slloven Bled. Në kontekstin e valës së dytë të pritur të pandemisë shtetet anëtare nuk disponojnë një protokoll unik mjekësor për veprim. Nuk kemi edhe vaksinë, shtoi Borisovi. Sfidat para nesh kërkojnë që të jemi më të bashkuar se sa kurdoherë tjetër, tha Borisovi.

Si prioritete të përgjithshme evropiane kryeministri bullgar tregoi fqinjësinë e mirë në Evropën Juglindore dhe bashkëpunimin më të afërt me Britaninë e Madhe pas Brexit me qëllim të mbrohen interesat e shtetasve evropianë, transmetoi BTA.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 30 majin

Ditën e martë në shumë vende të Bullgarisë do të zhvillohen vranësira me shi. Do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe stuhi. Pritet edhe breshër. Në rajonet perëndimore dhe qendrore të Fushës së Danubit pothuajse nuk do të ketë reshje...

botuar më 23-05-29 6.50.MD
Radostin Vasilev

Deputeti që përhapi regjistrimet skandaloze të PP-DB tha se ka frikë për jetën e tij

Radostin Vasilev, deputeti i koalicionit "Po e vazhdojmë ndryshimin" - "Bullgaria Demokratike" (PP-DB), i cili përhapi një regjistrim skandaloz të një mbledhjeje të "Po e vazhdojmë ndryshimin", tha për BNT se ai ka frikë për jetën e tij dhe se..

botuar më 23-05-29 2.56.MD

Dy stërvitje ndërkombëtare në Bullgari janë pjesë e "Defender Europe 23"

Në poligonin e Novo Sellos, presidenti Rumen Radev mori pjesë në ditën e fundit të stërvitjes ushtarake ndërkombëtare “Mburoja mbrojtëse 23”. Së bashku me ministrin e mbrojtjes Dimitër Stojanov dhe shefin e mbrojtjes Adm. Emill Eftimov,..

botuar më 23-05-29 11.56.PD