Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dëshiron një vendim mbi vaksinat përpara mbledhjes së Këshillit Evropian

Foto: arkiv

Ne po propozojmë një mekanizëm kompensimi për ndarjen e vaksinave kundër Covid-19 në BE për frymë të popullsisë dhe me dozat shtesë të siguruara për të kompensuar ato nja dhjetë vende që kanë më pak vaksina. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në një konferencë video me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, në tëcilën morën pjesë Kancelari Austriak dhe Kryeministrat e Sllovenisë, Kroacisë, Letonisë dhe Republikës Çeke, njoftoi BTA.

Borisov këmbënguli që çështja e mekanizmit të kompensimit të zgjidhet përpara mbledhjes së Këshillit Evropian në Bruksel të planifikuar për javën e ardhshme.


Më shumë nga rubrika

Pa maska për ekipe me shtatë persona

Që nga sot, kolektivet e punës deri në shtatë persona mund të mos mbajnë maska mbrojtëse kundër koronavirusit, sipas një urdhri të Ministrit të Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov. Kushti është që të gjithë të jenë vaksinuar ose të kenë kaluar..

botuar më 21-06-16 6.27.MD

Një sondazhi i Agjencisë “Mediana” i jep përparësi “Ka një popull të tillë”

Sipas një sondazhi të Agjencisë “Mediana”, kryer me fondet e veta, parlamenti i ardhshëm do të përbëhet nga 7 forca politike. 24 për qind e votuesve do të votonin për “Ka një popull të tillë”, ish-sundimtarët nga GERB do të ishin të dytët me..

botuar më 21-06-16 5.09.MD

Rumen Radev: Ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve

Kabineti i përkohshëm vërtetoi se ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve, përparësive dhe vlerave të qarta, tha Presidenti Rumen Radev në një takim pune me ambasadorët e BE, Zvicrës dhe Shteteve të Bashkuara...

botuar më 21-06-16 4.38.MD