Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Organet rregullatore nga 11 vende diskutojnë mjedisin mediatik në Ballkan

Sonja Momçillova
Foto: BGNES

Përfaqësues të organeve rregullatore të Shqipërisë, Kroacisë, Greqisë, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut, Rumanisë, Serbisë, Sllovenisë, Turqisë dhe Bullgarisë diskutojnë problemet në mjedisin mediatik në një konferencë ndërkombëtare në Sofje. Takimi i rregullatorëve të medias nga rajoni i Ballkanit, i organizuar nga Këshilli për Mediat Elektronike, trajton tema të nxehta si dezinformimi, edukimi mediatik dhe mjedisi digjital i qëndrueshëm. Në prezantimin e saj, kryetarja e Këshillit të Mediave Elektronike, Sonja Momçillova, theksoi se nuk ka asgjë më shqetësuese sesa prania e frikës, e cila flet për një mjedis të sëmurë mediatik. Sipas një sondazhi të Shoqatës së Gazetarëve Evropianë në Bullgari, të kryer më pak se një muaj më parë, gazetarët e pyetur regjistrojnë autocensurë në punën e tyre. Sipas Momçilova, krahas pandemisë së Covid dhe luftës në Ukrainë, rregullimi i medias po kthehet fjalë për fjalë çdo ditë në një aktivitet gjithnjë e më kompleks që ngec në korniza ligjore të vjetruara.


Më shumë nga rubrika

Për forcimin e kufirit bullgaro-turk, Bullgaria mund të shpresojë te mbështetja vetëm e vendeve anëtare të interesuara

Vetë vendet anëtare të BE-së mund të financojnë gardhin përgjatë kufirit bullgaro-turk, thonë burime nga Komisioni Evropian. Sipas korrespondentes së BNR në Bruksel, Angelina Piskova, përfaqësuesit e Komisionit Evropian i referohen letrës së..

botuar më 23-01-30 11.42.PD

Gjendja e Hristijan Pendikov, i cili u sulmua në Ohër, është duke u përmirësuar

Hristijan Pendikov, i cili u sulmua dhe u rrah më 19 janar në Ohër, tashmë është në përmirësim, njoftoi Akademia Mjekësore Ushtarake. Për shkak të thyerjes së nofullës, Pendikov, i cili është sekretar i qendrës bullgare "Mbreti Boris III",..

botuar më 23-01-30 11.13.PD

Një tjetër zë i paharrueshëm i BNR-së dhe Radio Bullgarisë u largua nga ne

Pas një sëmundjeje të gjatë është larguar nga ne Ignat Dimitrov, drejtues në vazhdim të shumë viteve në radio dhe një nga zërat më të njohur në programet bullgare të Radio Bullgarisë. Prej më shumë se 35 vitesh zëri i tij dëgjohej edhe në..

botuar më 23-01-30 10.36.PD