Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaret mposhtën Poloninë dhe mbeten në Ligën e Kombeve të Volejbollit

Foto: BGNES

Kombëtarja e volejbollit për femra mbetet në Ligën e Kombeve - VNL edhe në vitin 2023. Kjo ndodhi pas fitores ndaj Polonisë me rezultat 3:1 në Sofje. Kjo ishte ndeshja e fundit për bullgaret në fazën grupore të Ligës. Të udhëhequra nga trajneri Lorenzo Miceli, bullgaret arritën një kthesë pasi ranë 22:25 në setin e parë. Në 3 setet e radhës fituan përkatësisht me 25:13, 25:17 dhe 25:22. Kështu, me 4 fitore, bullgaret grumbulluan 12 pikë dhe megjithë humbjet nga Brazili dhe Italia, mbeten në ligën elitare, pasi arritën të kalojnë Belgjikën. Numri 1 i pikëve të shënuara për bullgaret në këtë ndeshje është Marija Jordanova me 22.

Për shkak të luftës në Ukrainë, skuadra ruse u hoq nga gara.


Më shumë nga rubrika

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut në një ndeshje të Ligës së Kombeve

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut me rezultat 1:0 në një ndeshje të tensionuar të mbushur me skena të vrazhda dhe të shëmtuara të shkaktuara nga mikpritësit. Pas një kartoni të kuq në minutën e 14-të, maqedonasit luajtën me..

botuar më 22-09-27 10.33.PD

Volejbollistët e rinj bullgarë fituan medaljet e bronzta evropiane

Kombëtarja e Bullgarisë fitoi medaljet e bronzta në Kampionatin Evropian të Volejbollit për të rinjtë nën 20 vjeç - U20. Bullgaria mposhti Belgjikën me rezultat 3:1 në finalen e vogël të kampionatit të zhvilluar në Montesilvano të Italisë. Ky..

botuar më 22-09-26 9.47.PD

“Vrapimi i Shpirtit të Lirë” lidh qytetet Ruse dhe Gjurgevo

Edicioni i radhës i Vrapimit Ndërkombëtar Rrugor “Vrapimi i Shpirtit të LirëGjurgevo – Ruse” mbahet më 25 shtator. Starti i vrapimit do të jetë në qendër të qytetit Gjurgevo, Rumani, ndërsa finali - në qytetin Ruse të Bullgarisë, njoftoi Bashkia e..

botuar më 22-09-24 10.15.PD