Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Delja dhe kënga e saj “Ti nuk je”

Foto: top20.bnr.bg

Delja Harallampieva është këngëtare pop, artiste, autore e disa prej këngëve në repertorin e saj. Njëra prej tyre – “Ti nuk je” tash disa muaj është në BG Top 20 – klasifikimin e Radios Kombëtare Bullgare për muzikën pop dhe rok. Muzikën Delja e kompozoi në bashkëpunim me Vlladisllav Miçev. Ajo krijoi edhe tekstin, aranzhimi është i Ivan Stançev.

Këngëtarja e re është nga qyteti Razgrad i Bullgarisë Verilindore, ku bëri hapat e parë në shkollën pranë Vatrës së Kulturës “Razvitie” (Zhvillim). Aty ajo mësonte këndim, piano, merrte pjesë në formacione të ndryshme. Arsimin e vazhdoi në Universitetin e Ri Bullgar – këndimin pop dhe xhaz në klasën e Etien Levi. Ky  këngëtar dhe pedagog i njohur, themelues i trios legjendare “Trik”, para pak kohe prezantoi grupin e tij më të ri “Super Trik” në të cilin ftoi edhe nxënësen e vet të talentuar.

“Nuk je afër meje… Unë isha gati për çdo gjë për ty… Të shoh, por vetëm në kujtim… Ti po largohesh, por unë nuk do të të ndjek…”.

Redaktore: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Kënga e re e grupit “Fondacijata” – Dritë me një frymë lirie

Ju prezantojmë këngën e re "Drita" të Kirill Mariçkovit dhe të “Fondacijata” (“Fondacioni”) , një nga grupet e preferuara që ka mbledhur emra yjesh nga skena bullgare e rock-ut. “Nata e ka mbuluar tokën, nata jashtë dhe brenda meje. Dikush e..

botuar më 22-01-28 9.25.PD

"Shpresoj të jesh atje " – një këngë për gjërat më intime tek njeriu

“Shpresoj të jesh atje” është kënga e re e grupit FSB. Muzika është e Rumen Bojaxhievit dhe Konstantin Cekovit, krijues të grupit legjendar. Vjershat janë të poeteshës Zhivka Shopova , e cila ka shkruar shumë nga tekstet e këngëve të njohura dhe..

botuar më 22-01-27 11.39.PD

“Fjalë të lodhura”

“Fjalë të lodhura” është një këngë në interpretim të Zhana Bergendorf, e cila u bë e njohur pas fitores në sezonin e dytë të shfaqjes televizive muzikore X Factor. Muzika dhe aranzhimi janë vepër e kompozitorit Dimitër Getov dhe autore e tekstit..

botuar më 22-01-26 12.33.MD
Подкасти от БНР