Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov mbetet i 28-ti në botë

Grigor Dimitrov

Raketa jonë e parë Grigor Dimitrov mbetet në pozitën e 28-të në renditjen botërore, u bë e qartë nga klasifikimi i përditësuar. Javën e kaluar tenisti ynë arriti në gjysmëfinalet e turneut ATP 250 në Melburn, ku humbi nga kualifikuesi amerikan Maxime Cressy. Grigor do të marrë pjesë në Australian Open që nis më 17 janar.

Novak Gjokoviç vazhdon të jetë një lider i fortë në renditjen botërore të tenisit për meshkuj, pasi më herët gjatë ditës fitoi procesin gjyqësor kundër qeverisë australiane për refuzimin e vizës.

Boksierja Sevda Asenova (majtas)

Boksierja Sevda Asenova fitoi medalje të bronztë në Kampionatin Botëror

Boksierja bullgare Sevda Asenova fitoi një medalje bronzi në Kampionatin Botëror të Boksit për femra në Stamboll. Sportistja jonë kombëtare 37-vjeçare pësoi një lëndim në brinjë në mesin e raundit të parë të ndeshjes gjysmëfinale në kategorinë 48..

botuar më 22-05-18 4.22.MD
Dimitër Kuzmanov

Dimitër Kuzmanov një hap larg skemës kryesore të turneut Roland Garros

Një fitore e ndan tenistin bullgar Dimitër Kuzmanov nga hyrja në skemën kryesore të Kampionatit të Hapur të Francës Roland Garros. Sot ai fitoi ndeshjen e tij të dytë kualifikuese, duke mposhtur Flavio Coboli të Italisë me rezultatin 6:3, 3:6,..