Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Moj vashë” e DJ Tisho dhe “Zërave të traditës” është numri 1 në listat ndërkombëtare të muzikës së vallëzimit, shtëpisë dhe elektronike

Foto: toxitystudio.com

Një këngë bullgare është në vendin e parë në një renditje ndërkombëtare për muzikë kërcimi, shtëpie dhe elektronike. Platforma e njohur franceze Promo Club i dha vendin e parë për muajin janar 2023 remiksit të këngës “Moj vashë”, të realizuar nga formacioni vokal bullgar “Zërat e traditës” dhe DJ Tisho.

Tihomir Georgiev (DJ TISSUE) ka një karrierë të pasur artistike, e cila filloi në vitin 1995 me projektin “Biskotat”.

“Zërat e traditës” interpretojnë muzikën e vjetër popullore dhe kishtare bullgare, duke ndërthurur për herë të parë timbrin femëror dhe mashkullor në format muzikore-skenike popullore.

Grupi përfshin solistët shumëvjeçar të korit të ish-Ansamblit të Këngëve Popullore të Radios Kombëtare Bullgare dhe talente të rinj folklorikë. Prania e meshkujve është e kuartetit “Svetogllas”.

Interpretuesit e “Zërave të traditës” u prezantuan në sallat më prestigjioze të koncerteve të Evropës, Azisë, Amerikës dhe Afrikës, si dhe janë pjesë të projekteve ndërkombëtare të muzikës etno. Dirigjenti i tyre është Milen Ivanov.

Dëgjojmë këngën “Moj vashë” të DJ Tisho dhe “Zërave të traditës”.

Përpilues: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: promoclub.ovh, toxitystudio.com, Facebook / Zërave të traditës

Më shumë nga rubrika

Ollga Borisova

Festa e qytetit Kjustendill është një rast për të kujtuar këngëtaren Ollga Borisova

21 marsi është dita e qytetit Kjustendill të Bullgarisë Jugperëndimore. Festa njihet si Pranvera e Kjustendillit dhe rikrijon një traditë të lashtë lokale që ndërthurte praktikat e kultit të trakëve dhe romakëve në nderimin e tyre ndaj hyjnive..

botuar më 23-03-21 11.49.PD

Bilbilat e Korit të Fëmijëve të BNR-së ftojnë pranverën me një koncert

Kori i fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare me kryedirigjente Venecia Karamanova na fton në koncertin e tij tradicional pranveror. Sonte (17.03) në orën 19:00 në skenën e sallës “Bullgaria”, ansambli përjetësisht i ri do të festojë ardhjen e..

botuar më 23-03-17 6.10.PD
Foto: Facebook/ Vladimir Ampov - Grafa

Grafa ndërthur në mënyrë të shkëlqyer traditën dhe modernitetin në epikën “Pylli shekullor”

Me këngën e tij të re "”Pylli shekullor”, Grafa dërgon mesazhe dhe ndan dashurinë e tij për Bullgarinë. Pjesëmarrja e Korit të Grave me famë botërore “Misteri i zërave bullgarë” jep një kontribut të madh në tingëllimin epik të këngës...

botuar më 23-03-16 11.43.PD