Eмисия новини
от 05.00 часа
Monumenti i Epopesë së Edrenesë në Sofje

Më 26 mars shënojmë Ditën e Trakisë

Në kalendarin kulturor dhe historik bullgar, 26 marsi shënohet si Dita e Trakisë. Që nga viti 1914 këtë ditë respektohej kujtimi i ushtarëve që ranë afër Edrenesë në fushat e Trakisë. Respektohet edhe tragjedia e mijëra bashkatdhetarëve -..

26.03.21 18:34 |

Bullgaria do të jetë organizatore e një sërë stërvitjesh shumëkombëshe të forcave të armatosura

Bullgaria po përgatitet për të marrë pjesë në stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë DefenderEurope 21 dhe SteadfastDefender – 21. Ato do të zhvillohen në periudhën maj-qershor nën udhëheqjen e Komandës së Trupave të Këmbësorisë së ShBA-së për..

21.03.21 09:15 |

Prof. Andrej Pantev: Ideja për rimëkëmbjen e shtetit bullgar është shfaqja e patriotizmit të vërtetë

Më 3 mars të vitit 1878 Bullgaria u rimëkëmb si shtet në hartën politike evropiane. U realizua ëndrra për Çlirimin e vendit gjë për të cilën luftuan   dhe sakrifikuan jetën e tyre mijëra letrarë, arsimtarë dhe revolucionarë bullgarë...

03.03.21 06:25 |

Ne nderojmë kujtimin e ushtarëve bullgarë që vdiqën në Qerbela

Në qytetin Karllovo u bënë homazhe dhe u vendosën kurora për heroizmin e 13 ushtarakëve bullgarë të vrarë gjatë kryerjes së detyrës në operacionet e forcave shumëkombëshe në Irak. Më 27 dhjetor, 17 vjet më parë, në Qerbela, pas një sulmi me bombë,..

27.12.20 17:30 |
Shën Minai

Më 11 nëntor nderojmë Shën Martiri Minain - mbrojtës të familjes dhe të udhëtarëve

Çdo vit më 11 nëntor Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtesën e Shën Martiri Minai, i cili konsiderohet mbrojtës i familjes dhe kujdestar i jetimëve dhe i pastrehëve. Besimtarët i drejtojnë lutje Shën Minait për shëndet dhe mirëqenie të..

11.11.20 07:05 |

Ushtarët ndihmojnë luftën me Covid-19 duke dhuruar plazmën e gjakut

Me urdhër të ministrit të mbrojtjes Krasimir Karakaçanov që nga sot organizohet dhurimi i plazmës së gjakut për mjekim të rasteve të rënda të Covid-19. Këtë e njoftuan nga Qendra e Shtypit pranë Ministrisë së Mbrojtjes. Kushti për këtë është që..

09.11.20 15:36 |

Nuk diskutohet shpallja e karantinës kombëtare

Po përgatitet një urdhër që ushtarët e shëruar nga infeksioni i koronavirusit të dhurojnë plazmën e gjakut. Këtë e tha ministri ushtarak Krasimir Karakaçanov. Ai bëri thirrje që edhe njerëzit e tjerë të cilët i mbijetuan infeksionit të Covid-19 të..

07.11.20 17:15 |

Filloi stërvitja “Muri Ballkanik 2020”

Që nga 19 tetori në rajonin e qytetit të Bullgarisë Jugore Haskovo zhvillohet stërvitja e Trupave të Këmbësorisë “Muri Ballkanik 2020”. Në të do të përfshihen afro 3 mijë ushtarë dhe ushtarakë me qindra njësi teknikë të mekanizuar. Kjo..

19.10.20 12:39 |
Admiral Emill Eftimov

Zhvendosin kontingjentin ushtarak bullgar në Afganistan

Marrëveshja midis ShBA-së dhe talibanëve ndryshon misionin e NATOS “Përkrahje Vendimtare” në Afganistan. Këtë e tha para Agjencisë Fokus shefi i mbrojtjes admiral Emill Eftimov. Për këtë arsye kontingjenti bullgar zhvendoset nga aeroporti i Kandaharit..

22.09.20 16:56 |

Edhe ditën e diele moti do të jetë me vapë të madhe

Pothuajse për mbarë vendin është në fuqi paralajmërimi për temperatura tepër të larta. Pritet që në disa rajone të vendit temperatura të arrijë 38 gradë. Temperaturat e larta dhe moti i thatë krijojnë kushte për shpërthimin e zjarreve. Zjarri..

30.08.20 14:33 |
Всички новини: днес | вчера