Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Trajnimi ndërkombëtar "Strike Back 21" vazhdon deri më 5 qershor

Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev, Ambasadorja e SHBA Hero Mustafa, Ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov dhe Shefi i Mbrojtjes Admirali Emill Eftimov ndoqën stërvitjen ushtarake Strike Back 21 në poligonin Koren pranë qytetit Haskovo.

800 ushtarakë bullgarë me 210 njësi teknike, aeroplanë Su-25, helikopterë Mi-24 dhe “AN-Apaçi”, së bashku me një grup taktik luftarak nga Greqia dhe një togë të lehtë këmbësorie nga Rumania kryen “Ofensivën e një batalioni të mekanizuar të përforcuar”. Qëllimi i manovrave “Strike Back 21” është rritja e ndërveprimit dhe përgatitja e formacioneve për kryerjen e operacioneve luftarake mbrojtëse dhe sulmuese në një format shumëkombësh, njoftoi Ministria e Mbrojtjes.Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 prillin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do..

botuar më 22-05-16 8.30.MD
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

botuar më 22-05-16 7.47.MD
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

botuar më 22-05-16 7.05.MD