Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Helikopterë dhe avionë të Forcave Ushtarako Ajrore trajnojnë në qiellin mbi Sofje për 6 majin

Foto: arkiv

Në qiellin mbi Sofjen sot helikopterë dhe avionë të Forcave Ushtarako Ajrore Bullgare do të bëjnë provë. Rasti është kremtimi solemn i 6 majit - Dita e Trimërisë dhe festë e Ushtrisë Bullgare. Makineritë do të kryejnë fluturime të përbashkëta në një lartësi të ulët mbi sheshin “Shën Aleksandër Nevski” në qendër të kryeqytetit, njofton Ministria e Mbrojtjes.

Sipas traditës në prag të festës do të mbahet një konferencë video të Ministrit të Mbrojtjes në dorëheqje Krasimir Karakaçanov dhe Shefit të Mbrojtjes Admiralit Emill Eftimov me komandantët kombëtarë të kontingjenteve ushtarake bullgare që marrin pjesë në operacione dhe misione në Afganistan, Bosnjë dhe Hercegovinë , Kosova dhe Mali.


Më shumë nga rubrika

Shumica e fëmijëve që pësuan aksidentin rrugor në Autostradën “Trakia” u kthyen në Serbi

Dy fëmijët e plagosur më të rëndë në aksidentin e djeshëm me autobusin serb në Autostradën “Trakia” u transferuan mëngjesin e sotëm nga spitali i qytetit Stara Zagora në “Pirogov” të kryeqytetit. Njëri fëmijë është duke i nënshtruar një operacioni,..

botuar më 22-08-15 7.01.MD
Lumi Danub

Niveli i ulët i Danubit pengon transportin detar

Shumë anije presin në seksionin bullgaro-rumun të Danubit pasi niveli i lumit mbetet i ulët. Këtë e bëri të ditur për BTA, Drejtori i Drejtorisë “Mbikëqyrja e lumenjve – Ruse”, Ivan Zhekov. Niveli më i ulët është në zonat e ishujve Belene dhe..

botuar më 22-08-15 5.31.MD

Nënat nga “Sistemi na vret” hyjnë në politikë si kuotë civile

Nënat e fëmijëve me aftësi të kufizuara, të bashkuara nga nisma civile “Sistemi na vret”, konfirmuan zyrtarisht se po hyjnë në politikë. Në zgjedhjet e ardhshme ato do të përfshihen si kuotë qytetare në listat e kandidatëve të një partie emrin..

botuar më 22-08-15 3.49.MD