Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nevojiten 4.2 milionë leva në muaj për mbrojtje efektive të kufirit

Georgi Panajotov
Foto: BGNES

Ministrisë së Mbrojtjes i duhen 4.2 milionë leva në muaj për të përballuar presionin e emigrantëve, tha ministri Georgi Panajotov në parlament në përgjigje të një pyetjeje se çfarë fondesh shtesë nevojiten për të trajtuar krizën e emigrantëve. Sidoqoftë, për të marrë paratë, Kuvendi Popullr duhet të përditësojë buxhetin e shtetit. Planet për ruajtjen e kufijve tanë me Turqinë dhe Greqinë parashikojnë vendosjen e 1050 ushtarëve dhe 145 njësive teknike.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD