Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti dëshiron një hetim mbi incidentin me ushtarët amerikanë

Foto: BGNES

Është e papranueshme që jeta dhe qetësia e qytetarëve bullgarë të jenë rrezikuar nga formacione ushtarake, pavarësisht nëse ata janë bullgarë apo nga një ushtri e huaj. Këtë e tha Presidenti Rumen Radev para Ministrit të Mbrojtjes Georgi Panajotov dhe gjeneral-lejtënantit Ljubço Todorov, Komandant i Komandës së Forcave të Përbashkët.

Lidhur me depërtimin e ushtarëve amerikanë gjatë një stërvitjeje në një punëtori prodhimi afër Çeshnegirovo, Radev pret një inspektim të plotë për të identifikuar zyrtarët përgjegjës dhe për të rishikuar organizatën dhe masat e sigurisë. “Stërvitet me aleatët tanë në territorin e Bullgarisë duhet të kontribuojnë për më shumë siguri dhe besim në mbrojtjen kolektive dhe jo të krijojnë tension”, theksoi Presidenti.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 prillin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do..

botuar më 22-05-16 8.30.MD
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

botuar më 22-05-16 7.47.MD
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

botuar më 22-05-16 7.05.MD