Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Възход и падение"- книга за обичаната България


"Аз бързах. Бързах да изпреваря смъртта. И за щастие я изпреварих- книгите са вече написани и публикувани. Каквото и да стане с мен оттук нататък, те вече имат самостоятелен живот, те са независими от мен"- каза в "Калейдоскоп" писателят Пелин Пелинов. Писателят бе във Видин за да се срещне със свои читатели, пред които представи петте романа от поредицата "Възход и падение". Поредицата включва романите "Независима България", "Напред, на нож", "Крушението", "Под свити знамена", "Катастрофа".

Сюжетът се затваря към паметната за България дата 3 октомври 1918-та година, когато Фердинанд абдикира и оставя страната разбита в поредната национална катастрофа. "Възход и падение" е история на непостигнатия национален идеал за обединение на всички българи на една територия, в една държава, с общи духовни хоризонти. История, сътворена с много страст, отдаденост и любов. Силното авторово присъствие дава основание на изкуствоведа Снежина Николова да определи петтомника като "Книга за обичаната България".

"Тези пет книги са смисъла на живота ми"- казва за поредицата Пелин Пелинов. Всъщност това тръпчиво сладко-горчиво име е творчески псевдоним на Пенчо Линов, роден на 26 март 1936 година в село Върбица, Плевенска област. Бъдещият български писател и драматург завършва през 1954 година Плевенската мъжка гимназия, после се дипломира в Юридическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски" и ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов". В продължение на 12 години е драматург в Народния театър "Иван Вазов" и един от учредителите на театър "Сълза и смях". Автор е на над 30 театрални пиеси, на телевизионни поредици, на документално-исторически романи.

"Ако ме попитате кой е днешният национален идеал, не мога да ви отговоря... И си мисля, че в момента България няма национален идеал"- не без огорчение казва гостът в "Калейдоскоп".

"Политиката е умението да предвиждаш и то доста напред да предвиждаш"- казва гостът в "Калейдоскоп" Пелин Пелинов. И уточнява:

"За бъдещето на България не съм съвсем сигурен, тъй като сме малка нация и нищо не зависи от нас... За мен са важни хората- българското офицерство! Това ми е любимата ми тема! Главният герой в поредицата ми- Александър Бронзов, е измислен. Той става генерал, но само за една нощ и го убиват. Убиват го в драматичните дни на Войнишкото въстание..."

Пелин Пелинов е убеден, че емоциите на автора са кодирани в текста и читателят участва в сюжета чрез тях. И защото съвременният българин е отворен към историческите теми, любопитен към историята на други народи и уважителен към своята собствена, авторът на "Възход и падение" вярва, че ще дойде редът за екранизиране и на неговия труд. Така, както до зрителите стигнаха "Сватбите на Йоан Асен ІІ" и "Мера спред мера".
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Решено: Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни

Учениците ще могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Това реши правителството на редовното заседание. Промяната влиза в сила от тази учебна година, бележките за..

публикувано на 13.03.24 в 16:51

Sunheart с нова песен „Никога повече“

Станислава Христова по-известна като Sunheart, представи новата си песен „Никога повече“. „Тази песен излезе от сърцето ми, от моя личен житейски път“, каза за Радио Стара Загора певицата. Слушателите са тези, които могат да направят..

публикувано на 14.11.23 в 16:15

Корите на бялата върба – как се събират, за какво се използват

Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..

публикувано на 22.02.16 в 12:14

Конският кестен - ползи и правила за събиране

Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..

публикувано на 01.10.15 в 12:56

Култивиране на лайка като възможност за опазване на находища и доходност за земеделски стопани

Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..

публикувано на 17.08.15 в 14:49

Отглеждането на култивирана коприва- възможност за развитие на малкия бизнес и начин за опазване на природата

Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване   на находищата в природата и в същото..

публикувано на 29.09.14 в 16:08

Възможностите за бизнес и нови работни места, които може да осигури отглеждането на култивирани шипки

Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..

публикувано на 25.09.14 в 11:23

Отглеждането на все повече площи бял трън край Казанлък - една добра бизнес алтернатива на розопроизводството.

Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на  силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..

публикувано на 24.09.14 в 17:01

Култивираната мента – най-доброто средство за опазване на диворастящите находища, възможност за бизнес и осигуряване на поминък на хората от различни части на страната.

Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на..

публикувано на 24.09.14 в 16:11

Опазване на естествените находища на кримски чай в Странджа и култивиране на билката като начин за правене на бизнес

В Странджа виреят над 540 лечебни растения, но само едно е заслужило названието Чудото на Странджа- кримският чай. Красиво тревисто растение, чийто естествени находища са запазени  около Малко Търново и което е включено в Червената книга на..

публикувано на 08.09.14 в 16:19