Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на площите заети от мента. Mentha piperita (лютива мента) е и най-популярният вид днес, който се използва в съвременната диетология, фармакология и козметика. Отглежда се заради специфичната комбинация от активни съставки, преди всичко ценното ментово масло, съдържащо ментол.България със своя релеф, климат и екологични условия дава изключителна възможност за развитие на всички сортове мента, поради което отглежданите в нашата страна сортове имат изключително високо съдържание спрямо другите на ментово масло, а добивът на сухи листа също е в много добри количества – 400 – 460 кг/дка- това е експертното становище на доц. Нели Грозева, ръководител на секция Ботаника към катедра Биология и аква култура на ТрУ. Култивираното отглеждане на растението спомага за опазването на естествените находища на диворастяща мента в страната и успява да задоволи търсенето у нас и в чужбина на сухи листа и ментово масло. Качеството на продукта е по-високо при култивираните сортове и тази дейност създава и работни места. У нас най- използавани са местните сортове, устойчиви на ръжда по ментата,” Кмент 63, ”София” и ”К64-Тунджа”. Разходите за декар са около 250 лв., а възможните приходи до 400-500 лв., което прави тази дейност привлекателна за семеен бизнес. Кольо и Румяна Иванови от село Богомилово край Стара Загора решават да отглеждат култивирана мента преди 5 години във великотърновското село Павел. Постепенно са разширили до 12 дк. обработваните площи и са наели 12 работници да им помагат.Цялото производство изнасят за Германия. Изкупната цена за килограм лист е до 2.40 евро, а за стрък до 50 цента. Рентабилно е производството от площи между 50-100 дк. или ако се отглеждат по- малко декари от хора в пенсионна възраст. При качествен посадъчен материал и сериозно отношение към бизнеса отглеждането на мента може да бъде доходоносно занимание и основен поминък за много хора в страната- допълва Кольо Иванов.
Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..
Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..
Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..
Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване на находищата в природата и в същото..
Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..
Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..
В Странджа виреят над 540 лечебни растения, но само едно е заслужило названието Чудото на Странджа- кримският чай. Красиво тревисто растение, чийто естествени находища са запазени около Малко Търново и което е включено в Червената книга на..
Билките не натрупват еднакво количество полезни вещества през цялата година, важно е да знаем кога и как се събират, за да бъдат най-полезни. Различните части на радтението могат да съдържат различни вещества или имат различно действие и затова трябва..
България за трета поредна година е най-големият производител в света на лавандула и лавандулово масло, изпреварвайки Франция. Качествата на нашия продукт са известни и за това е търсен на международните пазари. Благодарение и на уникалните..
Събеседник: Ангел Динев – директор на РИМ - Стара Загора Един генерал-майор от Българската армия всеки ден изкарва малката си масичка пред Универсалния магазин в центъра на Стара Загора и предлага на съгражданите си лотарийни билети,. Така поне са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net