Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За политиката в театъра и театъра в политиката

Този понеделник дамският дует на "Калейдоскоп"- Нора Георгиева и Ваня Минева- си говорим с Поли Трифонова, директор на видинския куклен театър. Поли е родена е на 13 декември 1955 година в село Моравка, Търговищка област. През 1991 година завършва актьорско майсторство за куклено изкуство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" София. Има допълнителна квалификация по теория и практика на театралния мениджмънт, мениджмънт в публичните изкуства и управление на театралното производство. От 1992 година е директор на Държавен куклен театър Видин. Член е на ръководството на театралните директори в България, както и на международната организация "Изкуство за деца и млади хора". Носител е на множество награди за актьорско майсторство. Обявена е за личност на 1998 година за Видин в областта на културата, както и за личност, допринесла за развитието на Видин за 2001 година. Владее френски, руски и сръбски езици. Майка на пораснала вече дъщеря. Заклет франкофон и почитател на френския шансон.

Поли Трифонова познава много от лицата на живота. При нея нещата рядко, да не кажем почти никога, не са се случвали като подарък- за всяка победа в живота си Поли се е трудила здраво. Нашият гост е артистична, но и силна жена, която упорито остава в една професия, за която къде на шега, къде не толкова на шега, хората казват: "Цигулар къща не храни". Тя обича до безразсъдство работата си на сцената, но и години наред се справя с поддържането на баланса между тази "любов необяснима" и ежедневните грижи, които носи всеки ръководител на театър. Да го кажем така- тя си позволява от време на време да си освежи душата с участие в някои от спектаклите на трупата на видинския куклен театър, но дори и тогава не забравя, че е и негов директор. Поли познава и отговорностите на политик от средна величина- тя бе заместник областен управител на Видин, а сега е общински съветник.

Говорим си Поли Трифонова за "нещата от живота" и слушаме Жо Дасен. А в подвижните огледала на нашия радио "Калейдоскоп" се опитваме да хванем различните лица на темата за политиката в театъра и театъра в политиката. Изкушена съм да попитам дали хората приемат политиците като модел за подражание? Страдат ли от звездна болест както актьорите, така и политиците? Кога самовлюбеността нанася повече вреда- при актьорите или при политиците? А дали прекалената самонадеяност може да провали както един актьор, така и един политик? Как се зарежда човек с енергия, когато работи в един такъв труден сектор като културата?

"Когато не се влагат достатъчно усилия в една работа, то тя няма и как да се получи. Успехът зависи от това какви цели си поставяш, колко си можещ, колко си отговорен, колко си гъвкав... Всичко зависи от теб самия! А ако "заразиш" с тази идея и една общност, то значи че успехът ще зависи и от тази общност. Преди всичко обаче е компетентността. Без компетентност нищо няма да се получи."

Такава пък се получи днес в "Калейдоскоп" моментната снимка на Поли Трифонова. За хората, с които тя работи през годините и които я познават добре, нейната взискателност към всичко, с което се захваща, може понякога им идва в повече. Но това е нейният начин всяка добра идея да бъде завършена- да се гради с отговорност и любов, стъпка по стъпка, без суетня и лековерие. Дори когато човек е уморен. Дори когато е на прага на разочарованието. Дори когато животът се е подредил по начин, който не е бил очакван и предсказуем. Затваряш болката в сърцето си и продължаваш напред.
По публикацията работи: Ваня Минева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Решено: Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни

Учениците ще могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Това реши правителството на редовното заседание. Промяната влиза в сила от тази учебна година, бележките за..

публикувано на 13.03.24 в 16:51

Sunheart с нова песен „Никога повече“

Станислава Христова по-известна като Sunheart, представи новата си песен „Никога повече“. „Тази песен излезе от сърцето ми, от моя личен житейски път“, каза за Радио Стара Загора певицата. Слушателите са тези, които могат да направят..

публикувано на 14.11.23 в 16:15

Корите на бялата върба – как се събират, за какво се използват

Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..

публикувано на 22.02.16 в 12:14

Конският кестен - ползи и правила за събиране

Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..

публикувано на 01.10.15 в 12:56

Култивиране на лайка като възможност за опазване на находища и доходност за земеделски стопани

Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..

публикувано на 17.08.15 в 14:49

Отглеждането на култивирана коприва- възможност за развитие на малкия бизнес и начин за опазване на природата

Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване   на находищата в природата и в същото..

публикувано на 29.09.14 в 16:08

Възможностите за бизнес и нови работни места, които може да осигури отглеждането на култивирани шипки

Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..

публикувано на 25.09.14 в 11:23

Отглеждането на все повече площи бял трън край Казанлък - една добра бизнес алтернатива на розопроизводството.

Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на  силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..

публикувано на 24.09.14 в 17:01

Култивираната мента – най-доброто средство за опазване на диворастящите находища, възможност за бизнес и осигуряване на поминък на хората от различни части на страната.

Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на..

публикувано на 24.09.14 в 16:11

Опазване на естествените находища на кримски чай в Странджа и култивиране на билката като начин за правене на бизнес

В Странджа виреят над 540 лечебни растения, но само едно е заслужило названието Чудото на Странджа- кримският чай. Красиво тревисто растение, чийто естествени находища са запазени  около Малко Търново и което е включено в Червената книга на..

публикувано на 08.09.14 в 16:19