Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Славка Николова: "Децата от училище "Васил Левски" в Аликанте знаят кой е Дякона"

Славка Николова: "Хората се страхуват от свободата, защото са били лишени от нея прекалено дълго."
Снимка: facebook.com
141 години след смъртта на Васил Левски, когото нацията определи като най-великия българин, в "Другата истина" си задаваме въпроса познат ли е той за децата в българските училища по света, които носят името на Апостола на свободата. Те са няколко в Европа и едно в САЩ.

В предаването днес представяме едно от тях- българското неделно училище "В. Левски" в град Аликанте- Испания. За него говори една от основателките му, Славка Николова, която е от Мездра.

"Съветът ни е предоставил помещения в един Център за деца и възрастни хора. В началото, когато открихме училището, бяхме в друг квартал, където църквата ни беше отпуснала помещение, което още продължаваме да ползваме. Имаме достатъчно деца, желаещите са много. Българите в Аликанте са доволни от училището. Създадохме го през 2008 година. Викнахме си дори български поп да го освети. Що се отнася до това, дали българчетата в Аликанте знаят кой е Васил Левски, то тези, които ходят на училище- знаят. За другите обаче има вероятност да забравят историята ни или да не я научат. Стараем се винаги да правим по нещо за Васил Левски. Дори в българския магазин в града имаме един много голям негов плакат."

И още теми от "Другата истина " днес:

След тежката катастрофа при Добри дол в края на миналата седмица, когато след сблъсък на бус, превозващ гастърбайтери за Германия на място починаха петима, а други четирима все още са с опасност за живота в ломската болница и във ВМА, се опитваме да покажем някои от проблемите, свързани с транспорта на тези, които са избрали да работят  в чужбина. За това разказва Петър Иванов от Видин, който заедно с близки от 13 години развива бизнес в Италия. Всичко вървяло добре до онзи неприятен ден преди седмица, когато наводненията в Рим го накарали да зареже буса, в който била натоварена стоката и по възможно най-бързия начин да се върне в България, въпреки, че и в Рим имал квартира.

"Дъждът валеше денонощно в продължение на 10 дни. Появи се и много силен вятър, който събори много дървета. Пътищата бяха блокирани, включително и околовръстният път на Рим. На много места се бяха появили свлачища. Върнахме се в България през Южна Италия и Гърция, защото в другата посока всички пътища бяха блокирани. Нивото на река Тибър за кратко време се вдигна с повече от 10 метра, излезе от коритото си и наводни по-ниските части на града. В района, където се намира квартирата ни, много от къщите бяха наводнени. Първите им етажи бяха залети с 20 см вода. И  италианците също бяха силно притеснени- подобно природно бедствие не беше се случвало там от 20 години. Въпреки това, без много да чакат помощ, веднага започнаха да поправят щетите от бурята, като успоредно се почистваше и задръстената канализация. Служители на Пожарната също се включиха в изпомпването на водата и изграждането на диги от торби с пясък в най-засегнатите части от града. Всичко се вършеше на момента, за разлика от ситуацията във Видин например. Ние тук все сме изненадани посред зима, че е паднал сняг. И това е от години наред. Пътувам много и минавам през различни страни като Хърватия и Словения, които са все държави, в които пада много сняг. Магистралите им обаче са винаги чисти и сухи. Отстрани може да има и половин метър сняг, но ти си пътуваш спокоен, защото там всичко се върши навреме. За разлика от България, където първо трябва да завали снегът, колите да отъпчат хубаво пътищата и чак тогава започват да чистят. Хората са го казали: "След дъжд- качулка".

Според Петър, ако пътищата ни бяха сухи и опесъчени, нямаше да има и такива катастрофи, като тази при Добри дол, където загинаха хора, тръгнали да търсят работа в Германия.

"Дори румънците, които на времето бяха много по-зле от нас, сега са с първокласни пътища. Мои приятели наскоро се прибраха през Румъния и разказват, че машините, които чистят пътищата им, не спират денонощно", обобщи Петър Иванов.  

Целите интервюта и подробностите от темите в предаването - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Решено: Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни

Учениците ще могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Това реши правителството на редовното заседание. Промяната влиза в сила от тази учебна година, бележките за..

публикувано на 13.03.24 в 16:51

Sunheart с нова песен „Никога повече“

Станислава Христова по-известна като Sunheart, представи новата си песен „Никога повече“. „Тази песен излезе от сърцето ми, от моя личен житейски път“, каза за Радио Стара Загора певицата. Слушателите са тези, които могат да направят..

публикувано на 14.11.23 в 16:15

Корите на бялата върба – как се събират, за какво се използват

Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..

публикувано на 22.02.16 в 12:14

Конският кестен - ползи и правила за събиране

Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..

публикувано на 01.10.15 в 12:56

Култивиране на лайка като възможност за опазване на находища и доходност за земеделски стопани

Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..

публикувано на 17.08.15 в 14:49

Отглеждането на култивирана коприва- възможност за развитие на малкия бизнес и начин за опазване на природата

Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване   на находищата в природата и в същото..

публикувано на 29.09.14 в 16:08

Възможностите за бизнес и нови работни места, които може да осигури отглеждането на култивирани шипки

Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..

публикувано на 25.09.14 в 11:23

Отглеждането на все повече площи бял трън край Казанлък - една добра бизнес алтернатива на розопроизводството.

Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на  силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..

публикувано на 24.09.14 в 17:01

Култивираната мента – най-доброто средство за опазване на диворастящите находища, възможност за бизнес и осигуряване на поминък на хората от различни части на страната.

Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на..

публикувано на 24.09.14 в 16:11

Опазване на естествените находища на кримски чай в Странджа и култивиране на билката като начин за правене на бизнес

В Странджа виреят над 540 лечебни растения, но само едно е заслужило названието Чудото на Странджа- кримският чай. Красиво тревисто растение, чийто естествени находища са запазени  около Малко Търново и което е включено в Червената книга на..

публикувано на 08.09.14 в 16:19