Зелената сделка е програмата за развитие на ЕС за следващите години в дългосрочен план, която цели създаването на все по-щадящи природата индустрии във всички сектори на икономиката. Приемаме Зелената сделка като зелената линия на развитие в абсолютно всички икономически сектори, като, естествено, фокусът е върху тези, които замърсяват най-много, обясни изпълнителният директор на Агенцията за регионално икономическо развитие Румяна Грозева.
Осезателно е разделението между по-напредналите икономики в ЕС и това, което се случва в централна и източна Европа. Не само правителствата, но и самите частни компании там са се ориентирали към „позеленяване“ и отделят средства за развойна дейност. Всяка година в България се говори, че в националния бюджет трябва да има повече средства за научни изследвания, но колаборацията между научните институции и бизнеса все още е в сферата на пожелателното – коментира тя.
За първи път от много време насам имаме конкретни цели и невероятно огромен бюджет на ниво ЕС как да бъдат постигнати зелените цели. България е във фокуса на държавите, които ще получат допълнително финансиране за региони като старозагорския. ЕК идентифицира три региона за България, за които се отпускат 2 милиарда евро. Правителството се опитва да включи още региони с обосновката, че ще има „въглеродно изтичане“, т. е. инвеститорите ще се пренасочат към Турция и Сърбия, където няма такива изисквания.Но България получава достъп до невиждани в момента средства, за да могат всички останали региони да трансформират високоинтензивните си сектори към нискоинтензивни такива.
Финансовите средства обаче могат да бъдат получени само срещу добре основани и структурирани проектни предложения.
В самия регламент на Фонда за справедлив преход е казано, че решенията се взимат на ниво регионални и местни власти. Очаква се самите общини в регионите да работят заедно и в сътрудничество с бизнеса и неправителствения сектор, за да имат интегрират подход. АРИР инициира първа работна среща, за представим регламента, да чуем докъде са стигнали отделните общини и да опитаме да групираме партньорства, защото тези пари ще влязат в бюджетите им през Плановете за интегрирано развитие за следващия програмен период. Имахме такава среща и с бизнеса, предстои среща и с ИТ компаниите в областта. Надявам се скоро да се свика заседание на Областния съвет за развитие към областната управа, за да се сформира постоянна комисия за зелената сделка на областно ниво.
Цялото интервю с Румяна Грозева можете да чуете в прикачения звуков файл.
Националният план за възстановяване и устойчивост на България беше представен пред платформата на сп. Икономист на 16-ти февруари. Представянето проследи изпълнителният директор на АРИР в Стара Загора Румяна Грозева. По време на представянето..
В рубриката днес разговаряме с Корина Циролд, политически съветник на Индъстри-ол-Европа. Това е организация, в която членуват синдикати от индустриалния сектор, главно от тежката индустрия, енергийния и минен сектор, но и от много други...
Изготвящите се в момента териториални планове за справедлив преход на трите въглищни региона в България (Стара Загора, Кюстендил и Перник) са били обсъдени на срещи между синдикатите и консултантът Прайс Уотър Хаус Купърс през месец януари, съобщи..
Доклад за създаване на нови икономически дейности и нови работни места във въглищните региони на Югозападна и Югоизточна България изготвят в момента експертите на WWF България. За целта, а и за повишаването на капацитета на местните общини,..
Темата на рубриката "Минутите на Зелената сделка с Европа директно Стара Загора" е гръцкия въглищен регион Западна Македония, който е в преход към нисковъглеродна икономика. Наш гост е Лефтерис Топалоглу, ръководител на Регионалната асоциация за..
Карел Тихи ръководи Икономическия и социален съвет на регион Усти - един от трите въглищни региона в Чехия, който преминава през прехода към нисковъглеродна икономика. Неправителствената организация влиза в задължителния състав на..
През месец декември 2020 г. се оповести кой е консултантът, който ще изработи териториалните планове за справедлив преход на трите най-засегнати от преминаването към нисковъглеродна икономика в България региона (Стара Загора, Кюстендил и Перник)...
Системата за търговия с емисии беше въведена с Протокола от Киото, а ЕС беше първата икономическа общност, която въведе трансгранична търговия с емисии. Последваха я много други страни, както и някои щати от САЩ, обясни в предаването „Зелената..
Причината за всички глобални климатични споразумения е най-мащабното предизвикателство на нашето време – борбата с климатичните промени – с това уточнение започна разговорът с Илин Станев, съветник по политическите анализи към представителството..
Лидерите на европейския съюз се споразумяха за намаляване на парниковите емисии с 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г. Това решение коментираме в „Минутите на Зелената сделка с Европа директно Стара Загора“ с Юлиан Попов - политически..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net