Националният план за възстановяване и устойчивост на България беше представен пред платформата на сп. Икономист на 16-ти февруари. Представянето проследи изпълнителният директор на АРИР в Стара Загора Румяна Грозева.
По време на представянето видях участници от цял свят, интересът е на над национално ниво и фокусът към България ще остане активен в следващите години, прогнозира тя:
Най-големият интерес беше към „позеленяването на икономиката“. Напоследък често чувам, че „зеленото“ 6ще съсипе бизнеса, но всъщност самите хора от бизнеса говорят за това как, за да останат конкурентноспособни, трябва да използват минимално енергия и ресурси и да прилага принципите на кръговата икономика.
Трябва да разграничим Плана за възстановяване и устойчивост, който изготвя всяка страна членка, и териториалните планове за справедлив преход, които се изготвят в регионите в преход, уточни Румяна Грозева.
Нашата среща по проектите DeCarb и TRACER на 11 февруари (втората редакция на Плана за възстановяване и устойчивост беше оповестена на 10. 02.), беше фокусирана именно върху териториалните планове. Имаше над 80 участници, включително и представители на ЕК и Европейската инвестиционна банка, като идеята ни беше да говорим на много достъпно ниво с всички заинтересовани страни, да видим уроците на другите ни колеги от регионите в Европа и на какво можем да разчитаме от страна на Комисията и банката. Уточнявам, че избраната консултантска компания не пише плана, а дава насоки какви мерки и проекти да включим в този план, така че регионът да бъде привлекателен и за инвеститори и за млади хора, които да се заселят в Стара Загора в следващите години. Работата е изцяло наша – на бизнеса, на администрациите, на гражданите и на медиите.
От друга страна хоризонтът за употреба на въглищата е до 2030 г. Колкото и да искаме да ги запазим трябва да си дадем сметка, че не можем да ги използваме както до сега. 10% от БВП на държавата са европейските средства, заложени за изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, и това важи за всички държави. Там няма конкретно разпределение на суми, но има насоки, в които трябва да се работи – 37% са за устойчиво развитие, т.е. за екологично насочени проекти, 20% са за дигитализация. Нашата държава се е фокусирала върху подобряването на енергийната ефективност на сградите, защото 93% от сградния фонд в България има нужда от това. Икономиката ни употребява 3,5 пъти повече ресурси от средните нива за Европа и е 6 пъти по енергийно интензивна. Т.е. ние плащаме много повече, за да произведем същото количество продукт или да отоплим жилищата си.
На 10. 02. ЕП одобри политическото споразумение за Механизма за възстановяване и устойчивост, в който като цяло са заложени 672,5 милиарда евро, разпределени 50 на 50 – безвъзмездни средства и финансови механизми.
АРИР е може би първата организация в региона, която започна да говори по темата за трансформацията още през 2018 г. и ние ще продължим да работим по отношение на създаването на добра работна среда, предоставянето на информация, търсенето на добри практики. Ще бъдем активни и по време на сесиите за изработването на териториалния план на Стара Загора. Натрупахме опит и в комуникацията си с колегите от други региони в Европа. Работата ни е изцяло в обществена полза и в събирането на гледни точки и мнения.
Цялото интервю с Румяна Грозева можете да чуете в прикачения звуков файл.
Стара Загора (АРИР) е домакин на ключова среща, по проект COALition (Horizon Europe) която събира учени, представители на бизнеса и неправителствени организации от три региона в преход на Балканите. Сред участниците са Българската академия на..
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net