Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В националния план за възстановяване и устойчивост България залага на екологични проекти и дигитализация

Националният план за възстановяване и устойчивост на България беше представен пред платформата на сп. Икономист на 16-ти февруари. Представянето проследи изпълнителният директор на АРИР в Стара Загора Румяна Грозева.

По време на представянето видях участници от цял свят, интересът е на над национално ниво и фокусът към България ще остане активен в следващите години, прогнозира тя:

Най-големият интерес беше към „позеленяването на икономиката“. Напоследък често чувам, че „зеленото“ 6ще съсипе бизнеса, но всъщност самите хора от бизнеса говорят за това как, за да останат конкурентноспособни, трябва да използват минимално енергия и ресурси и да прилага принципите на кръговата икономика.

Трябва да разграничим Плана за възстановяване и устойчивост, който изготвя всяка страна членка, и териториалните планове за справедлив преход, които се изготвят в регионите в преход, уточни Румяна Грозева.

Нашата среща по проектите DeCarb и TRACER на 11 февруари (втората редакция на Плана за възстановяване и устойчивост беше оповестена на 10. 02.), беше фокусирана именно върху териториалните планове. Имаше над 80 участници, включително и представители на ЕК и Европейската инвестиционна банка, като идеята ни беше да говорим на много достъпно ниво с всички заинтересовани страни, да видим уроците на другите ни колеги от регионите в Европа и на какво можем да разчитаме от страна на Комисията и банката. Уточнявам, че избраната консултантска компания не пише плана, а дава насоки какви мерки и проекти да включим в този план, така че регионът да бъде привлекателен и за инвеститори и за млади хора, които да се заселят в Стара Загора в следващите години. Работата е изцяло наша – на бизнеса, на администрациите, на гражданите и на медиите.

От друга страна хоризонтът за употреба на въглищата е до 2030 г. Колкото и да искаме да ги запазим трябва да си дадем сметка, че не можем да ги използваме както до сега. 10% от БВП на държавата са европейските средства, заложени за изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, и това важи за всички държави. Там няма конкретно разпределение на суми, но има насоки, в които трябва да се работи – 37% са за устойчиво развитие, т.е. за екологично насочени проекти, 20% са за дигитализация. Нашата държава се е фокусирала върху подобряването на енергийната ефективност на сградите, защото 93% от сградния фонд в България има нужда от това. Икономиката ни употребява 3,5 пъти повече ресурси от средните нива за Европа и е 6 пъти по енергийно интензивна. Т.е. ние плащаме много повече, за да произведем същото количество продукт или да отоплим жилищата си.

На 10. 02. ЕП одобри политическото споразумение за Механизма за възстановяване и устойчивост, в който като цяло са заложени 672,5 милиарда евро, разпределени 50 на 50 – безвъзмездни средства и финансови механизми.

АРИР е може би първата организация в региона, която започна да говори по темата за трансформацията още през 2018 г. и ние ще продължим да работим по отношение на създаването на добра работна среда, предоставянето на информация, търсенето на добри практики. Ще бъдем активни и по време на сесиите за изработването на териториалния план на Стара Загора. Натрупахме опит и в комуникацията си с колегите от други региони в Европа. Работата ни е изцяло в обществена полза и в събирането на гледни точки и мнения.

Цялото интервю с Румяна Грозева можете да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Европа Директно и Тракийски университет със съвместно събитие за еврото и професиите на бъдещето

Европа Директно -  Стара Загора и Тракийски университет ще са домакини на мрежовото информационно събитие на 10-те  центрове Европа Директно от страната на теми: „Бизнесът – готов за еврото“ и „Професиите на бъдещето“. Целта на събитието е..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

15 старозагорски фирми бяха обучени в кръговата икономика по проект на ТПП с норвежки партньор

До края на април 2024 г. продължава проект "Норвежка подкрепа за зелени иновации в малки и средни предприятия". Той се реализира от Търговско-промишлената палата в Стара Загора. 15 компании от Старозагорски регион участват в него. "Темата..

публикувано на 17.04.24 в 10:00

Седем концепции за интегрирани териториални инвестиции с партньори от област Стара Загора са преминали успешно първия етап на кандидатстване

Започват обществените обсъждания на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) по места в област Стара Загора. Седем концепции с партньори от Старозагорско  са преминали успешно етапа на административно съответствие и допустимост,..

публикувано на 08.04.24 в 15:16

УНСС изследва въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности

Въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности е темата на изследване по проект, който се осъществява от учени от Университета за национално и световно стопанство в София. Т е работят по него от 2022г.  и е съвместен проект с 12..

публикувано на 03.04.24 в 09:30

Второ събитие по проект "Преход на възможностите“ ще се проведе в Стара Загора

Изпълнението на европейския проект „Преход на възможностите“ продължава с второ събитие в Стара Загора. „Бранд Медия България“ и Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) организират съвместно кръгла маса, на която в дълбочина да бъдат..

публикувано на 27.03.24 в 08:40

Радостин Танев: Зелената цел на Общината е на човек по дърво

Парк „Митрополит Методий Кусев", по-известен сред старозагорци като Аязмото, е едно от емблематичните места в града. В последните няколко години обаче растителният и дървесен потенциал на парка  видимо намалява. Основният вредител е короядът ,..

публикувано на 13.03.24 в 10:02

Обсъдиха Прехода на възможностите в Стара Загора

Tракийски университет беше домакин на конференция „Преход на възможностите – Стара Загора“, която се проведе на 29 февруари от „Бранд Медия България“ и Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора. Модератор на работните панели на..

публикувано на 06.03.24 в 11:26

Разясняват възможностите на прехода и Териториалния план

На срещата на 29 февруари целим да дадем яснота и конкретика по Териториалните планове, съобщи д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие – Стара Загора (АРИР) по повод събитието „Преход на..

публикувано на 28.02.24 в 10:00

Конференция разяснява енергийната ефективност на сградния фонд

В рамките на поредицата кръгли маси за финансиране на устойчива енергия, Министерство на енергетиката и Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект с подкрепата на Коалиция „Да обновим България“ организират  конференцията „Енергийната ефективност на..

публикувано на 31.01.24 в 10:00

Среща за разясняване как ще се изпълнява Териториалният план организира АРИР в Стара Загора

"Новите предизвикателства в началото на годината за екипа на АРИР са няколко. Проектите, по които ще работим са по важни за региона теми. Позволихме си да се върнем към един такъв - да се даде шанс на млади хора, които по една или друга причина не са се..

публикувано на 24.01.24 в 12:42