Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На празника на здравния работник ви срещаме с д-р Теодора Райкова

Кранио-сакрална терапия – холистичен подход при зъболечението

Кранио-сакралната терапия (КСТ) е неинвазивна, но  същевременно мощна форма на лечение, която подобрява функцията на  централната нервна система и поддържа естествения капацитет на  организма за самовъзстановяване, регулация и самолечение, сподели за Радио Стара Загора д-р Теодора Райкова - стоматолог. Все повече специалисти в различни области на медицината подхождат холистично при лечението на пациентите, разглеждайки всеки пациент като единно цяло – съвкупност от тъкани, органи и системи. Този подход все повече се застъпва и в денталната медицина, като зъболечението не е самоцел. 

При кранио-сакралната терапия много леко се докосват черепните  кости, гръбначния стълб и опашната кост, при което всяка част се намества и  отива в правилната позиция, допълни д-р Райкова.

По време на нашия живот, тялото ни е подложено на различни видове стрес  и травми, които ако са прекалено силни, дават отражение върху тялото ни и  създават т.нар. блокажи, които пречат на свободното движение на тъканните течности. 

Според философията на кранио-сакралната терапия всяко част в нашето тяло трябва да се движи и  само тогава организма се намира в състояние на здраве. Движението на  тъканните течности и по конкретно на церебро-спиналната течност, се  нарича кранио-сакрално дишане. Именно долавянето и въздействието върху  движението на тези течности стои в основата на терапията, каза още д-р Райкова.

Всяка намеса в човешкото тяло дава отражение върху целия организъм, в  това число влизат и стоматологичните манипулации. „В практиката си  наблюдавам много често липса на добре адаптирани възстановявания - като  пломби, коронки и мостови конструкции. Това дава отражение върху състоянието на темпоро-мандибуларната става, което от своя страна  въздейства върху целия организъм - центъра на слуха и равновесието,  позицията на гръбначния стълб, дори има връзка с появата на главоболие и още  много други симптоми. Разбирайки тежестта на всяка една, дори и най-малка, намеса в човешката уста, като например, една обикновена пломба,  аз се стремя да извърша възстановяването такова, че то да отговаря  анатомично и функционално на естествения зъб. Когато става въпрос за по-големи естетични възстановявания, включващи горна и долна челюст,  намесата на КСТ е абсолютно задължително. С тази терапия може условно да си представим как човешкото тяло го превръщаме в чисто, бяло платно,  върху което вече спокойно можем да рисуваме красоти. И така постигаме  красота и здраве, преплетени в абсолютен синхрон," сподели  д-р Теодора Райкова.

Цялото интервю с нея чуйте в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо киселото мляко не се разваля?

Годността на киселото мляко в миналото е била само 3 дни, а в момента е цели 3 седмици. Този факт има своето научно обяснение. В момента производството се осъществява с много модерни технологии, които изключват наличието на микроорганизми,..

публикувано на 06.07.24 в 13:04

Над 10 аптеки в Казанлък спряха работа за два часа в знак на протест

Над 10 аптеки в Казанлък прекратиха работа за 2 часа в знак на протест.   Собственици  и фармацевти се обявиха срещу готвеното изменение на Наредба 4 на здравното министерство за условията и реда на предписване на отпускане на лекарствени..

публикувано на 03.07.24 в 16:22

Как да се справим със сексуалните си проблеми

Сред основните сексуални проблеми на българите е липсата на диалог между партньорите. Те се притесняват да споделят желанията и любовните си фантазии от страх да не бъдат отхвърлени. Това заяви в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на..

публикувано на 29.06.24 в 12:05

Изпитанията пред децата на разделени родители

Една от най-честите трудности при грижата за деца от различни бракове на родителите е, че детето отказва да бъде възпитавано от възрастния, който не му е роден баща или майка. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на..

публикувано на 22.06.24 в 12:05

Д-р Елена Стайкова е новият председател на РК на БЛС

Микробиологът д-р Елена Стайкова е новият председател на Районната колегия на Български лекарски съюз в Стара Загора. Тя получава подкрепата на огромната част от своите колеги. Отчетно-изборното събрание се проведе с много голям кворум като..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

8 % от болните с анорексия умират

Анорексията е сложно хранително разстройство, което се характеризира със силен страх от наддаване на тегло. Разбирането на причините и симптомите на анорексията е от съществено значение за ефективно справяне и лечение на това състояние. 8..

публикувано на 08.06.24 в 12:48

Започват профилактични прегледи за рак на гърдата

Ротари клуб София продължава своята кампания „С теб сме“, която е насочен към профилактика на рака на гърдата в малките населени места. Този път във фокуса на ротарианците са областите Хасково, Кърджали, Ямбол, Сливен и Бургас. Това съобщи в..

публикувано на 01.06.24 в 12:05

В казанлъшката Поликлиника ще се състои втората среща от новата инициатива на здравното заведение - Училище за родители

На 31-ви май в казанлъшката Поликлиника ще се състои втората среща от новата инициатива на здравното заведение - Училище за родители. Темата ще бъде свързана с най-честите инфекции през пролетно-летния период. Занятията ще продължат два часа - от..

публикувано на 31.05.24 в 08:05

Ремонтът в АГ клиниката ще приключи до лятото

Ремонтът в АГ клиниката в УМБАЛ „Проф. Киркович“ ще приключи до лятото. Така гинекологичният сектор ще разполага със самостоятелен етаж, повече пространство и удобства за пациентите. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Изкуственият интелект навлиза в образната диагностика

Изкуственият интелект е от изключителна полза в сферата на образната диагностика. Той е в помощ на лекарите при обработката на резултатите от изследванията като подобрява качеството на изображението при дишане и движение на пациентите...

публикувано на 18.05.24 в 13:00